28 sierpnia

28 sierpnia

"Polska 1918" Paweł Skibiński

W tym roku mija setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach podziału, nastąpił czas, by na nowo posklejać kawałki, które rządziły się innymi zasadami, na których rozwój i byt miały wpływ inne władze. Po okresie nieistnienia wyjawia się nowy kształt, niepewny i ze wszystkich stron zagrożony. Ile tak naprawdę wiemy o tamtych niezwykłych czasach?

paweł skibiński


„Polska 1918”

Paweł Skibiński

Wydawnictwo Muza

2018 rok

608 stron

To nie był zwykły poniedziałek. To był początek nowej epoki - 11 listopada 1918 roku, imieniny Marcina i Bartłomieja - dla Polski data przełomowa. Dzień chłodny, jesienny, a jednak gorący. Rozpalony marzeniami, rozżarzony radością, że oto wreszcie, po latach, nadeszła tak wyczekiwana wolność. Słońce wzeszło o 7.15...

Gdy nadchodzi wolność...

Paweł Skibiński to wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w najnowszych dziejach kościoła katolickiego. Do tej pory spod jego pióra wyszły monografie i kilkadziesiąt artykułów naukowych. W swojej najnowszej książce, "Polska 1918", przybliża czytelnikom ten niebywały rok i wydarzenia, które miały wtedy miejsce.

Co podkreśla sam autor, jego publikacja nie pełni funkcji podręcznika, z jakimi można mieć do czynienia na lekcjach historii, jest raczej zbiorem esejów, w których zawarta jest analiza zdarzeń politycznych, kulturowych czy obyczajowych. Potężne tomisko, mieszczące się już w kategoriach broni podręcznej, zawiera ponad 500 zdjęć, szkiców, map czy przedruków, co czyni taki zastrzyk wiedzy bardziej znośnym. Napisane jest językiem przystępnym, chociaż nie ukrywam, że niektóre zagadnienia wydawały się mniej lub bardziej interesujące.

Do tej pory nie zetknęłam się jeszcze z  publikacją, która w tak drobiazgowy sposób traktowałaby o roku 1918. Dla tych, którzy chcą sobie przybliżyć tamten czas, na przykład ze względu na okrągłą rocznicę czy po prostu są miłośnikami historii, jest to pozycja szczególnie intrygująca i nafaszerowana sporą dawką wiedzy.

Dla nas, współczesnych, młodych ludzi, wolność jest czymś oczywistym, czemu nie poświęcamy specjalnej uwagi, czego w pełni nie doceniamy. Dla ówczesnych była czymś tak długo oczekiwanym, była ideą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, mirażem, aż w końcu stała się rzeczywistością. Jakie wtedy mogły panować uczucia? "Polska 1918" doskonale i szczegółowo przybliża tamte niezwykłe wydarzenia, ale także ich złożoność. Co ważne, nie ogranicza się tylko do aspektów politycznych, do zawiłości prawnych, ale poszerza naszą wiedzę o tą cząstkę stricte ludzką, która, przynajmniej dla mnie, w historii jest najciekawsza. Opisuje sferę kulturową i obyczajową, przez co zagadnienie staje się bardziej przystępne, zrozumiałe i intrygujące.

... i powstaje nowe państwo

Paweł Skibiński nie pisze jednak tylko o listopadzie 1918 roku, w dużej mierze część swojej książki poświęca na to, by przybliżyć czytelnikowi charakter i strukturę młodego, polskiego państwa, które już od samego początku musiało zmagać się nie tylko z ogromem spraw dotyczących polityki wewnętrznej, ale także zagrożeniem płynącym niemalże z każdej strony. Nowa Polska to nie tylko próba ujednolicenia prawa, ratowania sypiącej się gospodarki, walka z epidemią hiszpanki, która dziesiątkowała ówczesną Europę, czy zmiany obyczajowe, dzięki którym, między innymi, kobiety mogły brać udział w głosowaniu. To także zatargi terytorialne z sąsiadami i bolszewicki cień padający ze wschodu, który przyniósł ze sobą kolejny, zbrojny konflikt.

Dzisiaj, z perspektywy czasu, możemy skrupulatnie przyjrzeć się tamtym wydarzeniom, przeanalizować je, a przede wszystkim uświadomić sobie czym jest owa niepodległość, jakie znaczenie ma wolność, która przez tyle lat była nieosiągalnym mirażem i nagle, na skutek sprzyjających okoliczności, ale także wytężonej pracy, stała się faktem dokonanym.W skrócie o "Polska 1918":


  • Zbiór esejów mających przybliżyć szereg wydarzeń i zmian, jakie dokonały się w Polsce w 1918 roku i krótko po nim
  • Duża ilość zdjęć, map, szkiców, przedruków z gazet.

Czy warto?

Zdecydowanie tak, chociaż ilość informacji może przytłoczyć, a niektóre aspekty są mniej lub bardziej interesujące, warto jednak, dzięki książce "Polska 1918", poznać z bliska tamte wydarzenia. Polecam!

A jeśli zainteresowała Cię ta książka, to ta również może Ci się spodobać:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz