13 czerwca

13 czerwca

220. "Życie mrówek" Maurice Maeterlinck

Mrówki kojarzyły mi się do tej pory w sposób dwojaki. Z jednej strony traktowałam je jako szkodniki, których pojawienie w domowym zaciszu wywołuje popłoch i trwogę, z drugiej:  na myśl przychodzą mi wszelkie kreskówki, w których pracowite mrówki wędrują w trawie, unosząc zdobyczny kosz piknikowy.
maurice maeterlinck„Życie mrówek”

Maurice Maeterlinck

tłumaczenie: Adam i Maria Czartkowscy

Wydawnictwo MG

2018

312 stron

Mrówka to niezaprzeczenie jedno z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie. Mamy tu do czynienia z rzecząpospolitą wysoce idealną, której my ludzie — niestety — nie znamy, z rzecząpospolitą matek. 

Fabuła

Eseista, dramaturg i poeta, Maurice Maeterlinck, opisuje życie mrówek, drobnych, niepozornych stworzeń, których świat i sposób życia nadal zadziwiają i zachwycają miłośników przyrody. Od wiadomości ogólnych po próby zrozumienia tych maciupkich istot, autor wnikliwie, ale też z wyraźną sympatią i podziwem pisze o tych pracowitych, nieustannie uwijających się owadach.

Dawno temu w trawie

"Życie mrówek" to kolejna książka Maeterlincka, opisująca zagadnienia dotyczące przyrody. Wydane wcześniej przez wydawnictwo MG pozycje - "Inteligencja kwiatów" czy "Życie pszczół" cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, nie tylko tych, którzy szczególnie pasjonują się przyrodą. Zagłębiamy się więc w bujną, zieloną trawę, zaglądamy do podziemnych korytarzyków i doskonale zorganizowanych mrowisk, by poznać i zrozumieć stworzenia, które na co dzień ledwo zauważamy. Autor w sposób niezwykle ciekawy, barwny i antropomorficzny, ale także w oparciu o badania naukowe i liczne obserwacje, ukazuje nam świat mrówek przeróżnych gatunków, przedstawia ich społeczne zachowania czy sposoby na porozumiewanie się.

Esej przyrodniczo-filozoficzny

Czego ciekawego dowiedziałam się o mrówkach z książki Maeterlincka?

Między innym tego, że to pełne altruizmu, lojalności i nieustannie gotowe do poświęceń, zadziwiające owady. Dowiedziałam się, że ich świat i życie są bardziej złożone niż kiedykolwiek mogłam przypuszczać. Wiem także, że te wszystkie informacje nie byłyby w stanie mnie tak bardzo zafascynować, gdyby nie filozoficzne odnośniki, antropomorficzne niuanse i wyjątkowa pasja samego autora, który tak pięknie i z takim szacunkiem potrafił przedstawić te owady.

I chociaż od czasów Maeterlincka nauka bardzo się rozwinęła, pogłębiono nieco wiedzę na temat mrówek, to i tak jego książka jest umiejętnie napisaną publikacją, poruszającym źródłem wiedzy o stworzeniach, które są nam, ludziom, całkiem bliskie, z którymi łączy nas coś więcej niż można dostrzec na pierwszy rzut oka.

Od strony wizualnej

Szata graficzna to prawdziwy majstersztyk, doskonale uzupełnia poprzednie książki przyrodnicze, wydane przez MG, dzięki czemu nasza biblioteczka może wzbogacić się o prawdziwe cudeńka. "Życie mrówek" zostało ozdobione pięknymi rycinami, stworzonymi kilkaset lub kilkadziesiąt lat temu, co świetnie harmonizuje z tekstem i sprawia, że trudno nie zagłębić się w kolejne rozdziały wspaniałej, mikrokosmicznej przygody. Cieszę się, że klasyczne, "stare" książki dzięki wznowieniom zyskują nowe życie, nie zatracając przy tym nic ze swego autentycznego retro-uroku.

maurice maeterlinck
1 komentarz :