26 czerwca

26 czerwca

"Tajemnica krakowskich pocztówek" Beata Sarnowska - Klub Książkowy Ignasia i Jeremiego

Wakacje to idealna pora, by wyruszyć na poszukiwanie przygód, poznać nowe miejsca, zwiedzić je, a przy tym doskonale się bawić. Dzięki książce Beaty Sarnowskiej "Tajemnica krakowskich pocztówek", dziecko może wszystko to przeżyć, nie ruszając się z domu.

beata sarnowska

„Tajemnica krakowskich pocztówek"
Beata Sarnowska


Wydawnictwo Skrzat
2017
152 strony
ilustracje: Artur Nowicki


Spojrzałam na drugi schodek. Był czerwony, zaś na nim widniał cytat: "Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu. Makuszyński". Uśmiechnęłam się więc. Byłam przekonana, że odnajdziemy ukradzione pocztówki, że damy radę. Kto jak nie my?
W mieście królów

Kama, Zuza, Chudy czyli Krzysiu i Wojtek vel Święty to dobra paczka przyjaciół z Olsztyna. Razem z dziadkiem Kamy przyjeżdżają do Krakowa, by pozwiedzać, ale także odwiedzić znajomego starszego pana. Wiozą dla niego specjalny, wyjątkowy prezent - kolekcję wartościowych krakowskich pocztówek. Wszystko jednak ulega zmianie, gdy dziadek trafia do szpitala, a pocztówki zostają skradzione. Przyjaciele muszą odzyskać swoją własność, rozwiązują przy tym zagadki podrzucane im przez złodzieja, ale czas ucieka i młodzi poszukiwacze przygód muszą się bardzo spieszyć, by zdążyć odnaleźć zaginioną kolekcję.

Akcja, przygoda, a w tle piękny, historyczny Kraków. Do tego sprawdzona paczka przyjaciół, gdzie każdy ma swoją rolę do odegrania, każdy jest inny, przy czym wszyscy świetnie się uzupełniają i starają się ze sobą współpracować, chociaż, nie ukrywajmy, że również dochodzi do mniejszych konfliktów. Te jednak szybko zostają zażegnane, ponieważ grupie przyświeca wspólny cel: odnalezienie kolekcji cennych pocztówek.

"Tajemnica krakowskich pocztówek" to kolejna już książka opowiadająca o detektywistycznych przygodach Kamy, Zuzy, Chudego i Świętego spod pióra pani Beaty Sarnowskiej. Części można czytać oddzielnie, fabuła nie łączy się w znaczący sposób z poprzednimi, więc myślę, że warto sięgnąć po ten tomik, nawet jeśli nie zna się wcześniejszych. Tym razem młody czytelnik trafia do Krakowa i razem z bohaterami rozwiązuje zagadki, a przede wszystkim przemierza dawną stolicę Polski, poznaje istotne miejsca, wydarzenia i legendy. Dzięki nowoczesnemu językowi, ale także dzięki postaciom, z którymi może się identyfikować, dziecko chętnie rusza w wir akcji, wciąga się w fabułę, a przy tym niepostrzeżenie dozuje sobie sporą dawkę historii.

beata sarnowska


Tajemnice i zagadki

Gdy dziadek Kamy źle się czuje i musi zostać w szpitalu na badaniach, grupa przyjaciół musi radzić sobie sama. Po kradzieży kolekcji dostają od złodzieja pocztówki, które mają ich doprowadzić do swojej własności. Na każdej pocztówce jest zagadka lub zadanie do wykonania, które przybliża ich do celu, ale także daje im możliwość wędrówki po Krakowie, ujrzenia na własne oczy, co ciekawego ma w sobie to piękne miasto. Sądzę, że każdego młodego fana łamigłówek i detektywistycznych przygód, taki splot wydarzeń na pewno zainteresuje.

Dodatkowym atutem jest wygląd książeczki. Ilustracje Artura Nowickiego - zabawnie narysowane postacie "wklejone" jakby w zdjęcia rzeczywistych obiektów, znajdujących się w mieście królów, to znakomity pomysł, by przykuć wzrok i doskonale oddać fabułę. Na wewnętrznej stronie okładki znajduje się mapa Krakowa, dzięki czemu łatwiej jest śledzić drogę naszych bohaterów.

beata sarnowska

Idealna książka dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Inne książki w Książkowym Klubie Ignasia i Jeremiego znajdziecie - TUTAJ

2 komentarze :

  1. Nie wiem czemu jeszcze o tej serii nie słyszałam. Pewnie spodobałaby się mojemu dziecku. :)

    OdpowiedzUsuń