29 stycznia

29 stycznia

208. Książki dla sześciolatków | "Kłopoty z ulicy Rumiankowej" i "Bajka o Farfoclu i Plamce"

W przypadku, gdy zaraz po rozpakowaniu paczki z przesyłką, dziecko na widok książek wpada w absolutny zachwyt i koniecznie, ale to koniecznie chce je od razu przeczytać to znak, że lektura będzie naprawdę udana. Tak właśnie było w przypadku tych dwóch książeczek.


książki dla sześciolatka


„Kłopoty z ulicy Rumiankowej”
Agnieszka Gadzińska


Wydawnictwo Skrzat
2017
83 strony


Stefan sapnął.
-Nie ma, nie było i nie będzie żółtych i puchatych dinozaurów! - powiedział z mocą.
Marta wzięła się pod boki.
-Słyszałeś kiedyś o ewolucji?
Chłopiec zawstydził się trochę i potarł piegowaty nos.
- Owszem, coś kiedyś obiło mi się o uszy, ale w zasadzie nie jadam żadnych potraw z owoców morza, więc się nie zainteresowałem.Stefan i Tadzik

Książka Agnieszki Gadzińskiej, "Kłopoty z ulicy Rumiankowej", opowiada o przygodach dwójki nierozłącznych przyjaciół - Stefana i Tadzika. Stefan, wychowywany w wielopokoleniowej rodzinie, w domu, gdzie panuje typowo familijna atmosfera, nieco różni się temperamentem od Tadzika, który jako sierota wychowywany jest przez swoje dwie ciotki. Mimo to chłopcy świetnie się dogadują, bawią się i wzajemnie wspierają. Razem też przeżywają mnóstwo zabawnych sytuacji - w szkole, na wakacjach czy w domu.

Agnieszka Gadzińska jest autorką wielu fantastycznych książek dla dzieci, takich jak: "Duch potrzebny od zaraz" czy serii opowiadań o przygodach rezolutnej Skloty, gdzie w piękny sposób opisuje radosny świat dziecięcych przygód, marzeń oraz nieskończonego oceanu ich pomysłów.  Stefan i Tadzik są bohaterami jednej z jej ostatnich książeczek, które od pierwszego spojrzenia, bądź od pierwszego akapitu trafiają prosto do serca młodego czytelnika.

książka dla dzieci

Niech żyje przyjaźń!

Mieszczące się w "Kłopotach z ulicy Rumiankowej" krótkie rozdziały to świetnie przedstawione, zabawne, ale także pouczające historyjki, z których można się dowiedzieć, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale także szkodzi na żołądek, że zjedzenie kostki drożdży to nie jest dobry sposób, by urosnąć i że nie warto robić loków grzebieniem, zwłaszcza na włosach młodszej kuzynki. Agnieszka Gadzińska opisuje te wydarzenia w ciepły, pełen optymizmu i dobrego humoru sposób, co sprawia, że lektura tej książki to doskonałe lekarstwo nawet na najbardziej pochmurny dzień i na tak zwaną przypadłość "much w nosie". Wiem, co mówię - testowałam je na własnym dziecku, które ogromnie polubiło parę głównych bohaterów - Stefana i Tadzika i z wielkim zainteresowaniem słuchało o ich niezwykłych pomysłach.

Treść książki znakomicie uzupełniają rewelacyjne ilustracje Artura Gulewicza, który za pomocą swoich barwnych, ciekawych rysunków doskonale oddał komizm sytuacyjny. Oprawa już od pierwszego spojrzenia zachęca do czytania i do śledzenia losów dwójki przyjaciół.

"Kłopoty z ulicy Rumiankowej" to świetna propozycja dla dzieci w wieku powyżej szóstego roku życia, pomimo tego, że Tadzik i Stefan mają po dziewięć lat, to historyjki o ich przygodach znajdą chętnego odbiorcę i u młodszego czytelnika. Przede wszystkim opowiadają o przyjaźni w sposób przystępny i ciekawy, w dodatku uniwersalny, więc taki przekaz łatwo dotrze do każdego, niezależnie od wieku.


książka dla dzieci

„Bajka o Farfoclu i Plamce”
Iwona Czerkas


Wydawnictwo Skrzat
2017
48 stron


Farfocel znał chyba wszystkich mieszkańców dziecięcego pokoju. Miał też wielu znajomych w łazience, przedpokoju i kuchni. Co ważne, ze wszystkimi żył w zgodzie i przyjaźni, ale jego najlepszą przyjaciółką była Plamka.

Bohaterowie dziecięcej wyobraźni

Rodzice dobrze wiedzą z własnego doświadczenia, że dziecięca wyobraźnie jest niezmierzona, dzięki niej nawet najmniejsza, najbardziej błaha rzecz może przekształcić się w coś zupełnie nieznanego i niespotykanego. Pewnie dlatego para przyjaciół, Farfocel i Plamka, stworzonych przez Iwonę Czerkas, tak łatwo przemawia do dziecka. Dorosły widzi kłębek kurzu i małą kałużę mleka czy farby na stole, dla małolatka mogą to być chociażby sympatyczne, radosne stworzonka.

W książeczce "Bajka o Farfoclu i Plamce" autorka opowiada o takich niezwykłych, tycich istotkach i opisuje świat z ich perspektywy - dziecięcy pokój, ogród czy łazienka to pełen cudownych wydarzeń, radosny świat, gdzie czeka nas mnóstwo przygód. A pod łóżkiem nie zawsze kryją się potwory. Co to, to nie! Tutaj zakamarki domu pełne są istotek wesołych, przyjaznych i miłych. Pełne ciepła i przytulności - co doskonale wizualizują urocze ilustracje wykonane przez Martę Ostrowską.

Książeczka Iwony Czerkas to krótka, pełna wdzięku i pozytywnej energii bajka o przygodach niezwykłych, malutkich przyjaciół. Zarówno tekst jak i oprawa estetyczna sprawią, że pięcio- lub sześcioletnie dziecko chętnie po nią sięgnie i pozna sympatycznego, mieszkającego pod chłopięcym łóżkiem Farfocla i drobną, radosną Plamkę oraz całą masę przeróżnych bohaterów.

Inne książki w Książkowym Klubie Ignasia i Jeremiego znajdziecie - TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz