19 stycznia

19 stycznia

204. Dobro powraca | "Kindness Boomerang" Orly Wahba

Co zrobiliście dzisiaj dla siebie, albo dla drugiego człowieka? W "Kindness Boomerang" autorka, Orly Wahba, pokazuje, jak każdego dnia, codziennie, można dać światu sygnał, jasny przekaz życzliwości - inspiruje i zachęca do zmian.


recenzja


"Kindness Boomerang.

Czyli 365 sposobów, 

jak zmienić świat i siebie"
Orly Wahba

tłumaczenie: Agata Trzcińska-Hildebrandt
2018
383 strony
Wydawnictwo Buchmann

Zadanie:Cytat:

Poprzez życzliwość, z jaką traktujemy innych, i dzięki życzliwości, z jaką inni traktują nas, pomagamy sobie utrzymać się na powierzchni na wzburzonym morzu życia. Nie możemy zapobiec przeszkodom, porażkom i trudnościom, ale możemy rzucić bliźniemu kamizelkę ratunkową - linę ratunkową życzliwości. Może i nadal będzie walczyć z falami, ale kamizelka jest granicą między życiem i śmiercią, nadzieją, że mimo wszystko się uda.

 Refleksja:

Orly Wahba, amerykanka, przez dziesięć lat pracująca z młodzieżą, niezwykle oddana działaczka społeczna i pedagog, powołała do życia organizację, mającą za zadanie szerzyć ideę życzliwości. Life Vest Inside to powstałe w 2011 roku stowarzyszenie non-profit, zachęcające ludzi i inspirujące do czynienia dobra, do wykonywania drobnych, ale ważnych aktów dobroduszności.

Myśl przewodnią Life Vest Inside najlepiej pokazuje krótki, ale jakże treściwy filmik, który możecie zobaczyć na You Tube. Ponad 27 milionów wyświetleń, prosty, ale jasny i inspirujący przekaz - motywacja do stawania się lepszym.

Wydana przez Orly Wahba książka "Kindness Boomerang. Czyli 365 sposobów, jak zmienić świat i siebie" to swoiste połączenie kalendarza z poradnikiem, znajdziemy w nim, jak się zapewne już domyślacie, 365 dat, 365 dni w roku i 365 szans na to, by wpłynąć swoim postępowaniem na siebie samego i na najbliższe otoczenie. Na każdy dzień roku przygotowane zostało przez autorkę jedno zadanie połączone z szerzeniem życzliwości na różne sposoby i w różnych miejscach -  w szkole, w domu, w związku czy w pracy. Następnie mamy dobrany jeden, inspirujący cytat autorstwa znanych osób ze świata kultury, sztuki czy rozrywki. Jednym z moich ulubionych jest zdanie, pochodzące z niewyczerpanego źródła cytatów na każdą okazję, jakim jest Stephen King:

Bycie dobrym jest godne pochwały, ale dopiero w połączeniu z czynieniem dobra jest przydatne.
Prawda, że trudno się z nim nie zgodzić?

 Po tym można zapoznać się z refleksją od autorki, nawiązującą bezpośrednio do zadania, ale także dużo mówiące o samej Orly Wahba, która przytacza w tej części sporo przykładów ze swojego życia lub poznanych przez nią historii innych osób.

Nie oszukujmy się  - jeden pojedynczy człowiek nie jest w stanie zmienić świata, ale jego uczynki, drobne akty życzliwości, które dotrą do bliźniego mogą stać się inspiracją, mogą szerzyć się dalej. Książka "Kindness Boomerang" pokazuje, jak wiele może zależeć od nas samych, wystarczy naprawdę niewiele - jedna, mała, pozornie nieistotna rzecz, jak wysłanie przyjacielowi zabawnej wiadomości, przytrzymanie komuś drzwi czy nawet spędzenie odrobiny czasu na własnych przyjemnościach. Wystarczy tylko tyle. To naprawdę niewiele, a może poruszyć całą lawinę dobrych zdarzeń i pozytywnych ludzkich odruchów.

Takie nastawienie nie jest może specjalnie odkrywcze - jeśli czytaliście "Jeżycjadę" (znowu Borejkowie!) to na pewno pamiętacie filozofię Eksperymentalnego Sygnału Dobra, gdzie grupa znajomych Gabrysi szerzyła właśnie ideę życzliwości na podobnych zasadach. Jednak nie można zaprzeczyć, że jest to nastawienie godne pochwały, godne naśladowania.

Narzekasz, że świat jest nieprzyjemnym miejscem, przepełnionym smutkiem, niewdzięcznością i złem? Może po części masz rację, ale jesteś w stanie dać temu światu małą cegiełkę dobra, do niej dołączy kolejna i następna, a to, co oddałeś wróci do Ciebie z podwójną mocą. Jesteś w stanie zmienić siebie, wpłynąć na najbliższe otoczenie. To już naprawdę jest solidny początek,a książka "Kindness Boomerang" może być dla Ciebie świetną inspiracją do działania i zastrzykiem pozytywnych emocji.


2 komentarze :

  1. Kolejna książka do mojej biblioteki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się ciekawym ni to kalendarzem, ni to poradnikiem, a nawet i książką... Pomyślę. ;)

    OdpowiedzUsuń