18 grudnia

18 grudnia

195. "Dziadek do orzechów" E.T.A Hoffmann | Blogmas 2017

blogmas 2017

Baśniowa powiastka dla dzieci z początku XIX w. stworzona przez niemieckiego poetę i pisarza Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna to absolutny klasyk literatury dziecięcej, a nade wszystko klasyk powieści świątecznych, który regularnie co roku pojawia się na fali swojej bożonarodzeniowej popularności. „Dziadek do orzechów” po tylu latach nadal zachwyca, ciekawi i inspiruje – od słynnego Aleksandra Dumasa (ojca), który przełożył go na język francuski, przez dobrze znany balet Piotra Czajkowskiego, po bardziej współczesne różnorodne adaptacje filmowe i teatralne. Co takiego kryje w sobie ta historia, której niewyczerpana magia nadal znajduje swoich odbiorców?
wydawnictwo mg

„Dziadek do orzechów”
E.T.A. Hoffmanntłumaczenie: Józef Kramszyk
Wydawnictwo MG
2017
188 stron„Przyglądając się uważnie małemu człowieczkowi, którego polubiła od razu, Klara spostrzegła, że na jego twarzy malowała się wielka dobroć. Jasnozielone, trochę wyłupiaste oczy pełne były przyjaźni i życzliwości. Dodawała mu wdzięku starannie uczesana broda z białej bawełny, okalająca podbródek, a czerwone usta uśmiechały się łagodnie.”

wydawnictwo mg

Fabuła

Siedmioletnia Klara i jej młodszy braciszek, Fred, z niecierpliwością czekają na świąteczne prezenty, doskonale wiedzą, że czekają ich prawdziwe cuda, najbardziej jednak nie mogą doczekać się prezentu od swego ojca chrzestnego, który jest uzdolnionym zegarmistrzem i wynalazcą. Sędzia Droselmajer daje im faktycznie coś niezwykłego – zamek z mechanicznie poruszającymi się postaciami. Dzieci długo jednak nie poświęcają uwagi takiej zabawce. Klarze najbardziej podoba się pokraczny dziadek do orzechów, który pomimo swej niezbyt urodziwej postury, wydaje się jej być prostolinijny i dobry. Wkrótce dziewczynka zostaje wplątana w baśniowe, niesamowite wydarzenia, okazuje się bowiem, że w nocy zabawki ożywają, a w domu radcy zjawia się straszny Król Myszy.


Baśń nie tylko dla dzieci

„Dziadek do orzechów” to powieść skierowana do młodych czytelników, ale przyznam, że sama dałam się porwać jej magii i niezwykłej aurze. Właśnie te dwie rzeczy są tym, co sprawia, że pomimo upływu czasu książka ta nadal jest tak bardzo popularna i zaczytują się nią kolejne pokolenia. Rzeczywistość miesza się w niej z baśniowością, życie codzienne z nierealnymi, fantastycznymi wydarzeniami. Zabawki, które ożywiają, przedziwna, ale pełna uroku kraina, którą włada tytułowy bohater i niezwykła historia, opowiadana przez sędziego Droselmajera to rzeczy, które łatwo działają na wyobraźnię. Przedziwny świat, do którego wkracza Klara, jest zachwycający i barwny, nawet dla dorosłego czytelnika.

Utwór Hoffmanna to także ponadczasowa i uniwersalna powieść o miłości, dobroci i przyjaźni, a nade wszystko o tym, by dostrzegać pod niepozorną lub i nawet odpychającą powierzchownością wnętrze pełne odwagi, serdeczności i poświęcenia. Utwór, w którym zło zostaje pokonane, a okrutna klątwa  złamana dzięki łagodnej i zacnej dziewczynce. Baśń jednak pomimo swojej świątecznej i magicznej otoczki, nie jest tak naprawdę do końca naiwna i przesłodzona – znajdują się w niej elementy niepokojące, a atmosfera miejscami ociera się o lekką grozę, jak w przypadku historii o księżniczce Pirlipatce czy podczas pojawiania się Króla Myszy (mysz o siedmiu głowach – brrr...). Wszystko jest jednak ukazane w granicach rozsądku i nadaje powieści ciekawego, lekko złowieszczego tonu niczym w baśniach Andersena.

Przy okazji wspomnę jeszcze o przepięknym wydaniu „Dziadka do orzechów” przez wydawnictwo MG, które urzeka cudowną, świąteczną okładką nawiązującą do stylu retro, w twardej obwolucie o fakturze płótna. W środku zaś znajdziecie drzeworyty Bertalla czyli Charlesa Alberta d'Arnoux, które z tekstem stanowią wręcz idealne połączenie.

Jeśli więc jeszcze nie poznaliście klasycznego dzieła E.T.A. Hoffmanna to, wierzcie mi, warto nadrobić te zaległości – przeniesie Was do baśniowej krainy dziadka do orzechów, gdzie narodziła się miłość i przyjaźń, gdzie pod pozorem brzydoty kryje się serce pełne odwagi i dobra.

wydawnictwo mg2 komentarze :