03 listopada

03 listopada

176. Zwykłe w swej nadzwyczajności | „Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” Jerzy Chociłowski

„Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”
Jerzy Chociłowski

Wydawnictwo Akurat
2017
320 stron

„Jej matka Janina mówiła po wojnie, że Krystyna nigdy nie pragnęła być bohaterką ani nie marzyła o sławie w jakiejkolwiek postaci. Chciała być przede wszystkim sobą, a nadawanie jej monumentalnego wymiaru jest w niezgodzie ze zwyczajnością, z prostotą, jaka ją cechowała. Czy naprawdę Krystyna Krahelska była zwyczajną dziewczyną? Być może w swej skromności za taką się uważała, ale trudno nie ulec wrażeniu, że była to zwyczajność niezwykła. Taka sama, jaką miały w sobie inne dziewczyny z jej pokolenia, z tego samego kruszcu. Były zwyczajne w swojej nadzwyczajności.”

Prawo wyborcze dla kobiet w Polsce zostało uchwalone niedługo po odzyskaniu niepodległości, Polska wprowadziła je jako jedne z pierwszych krajów na świecie. Był to oczywiście istny kamień milowy, jeśli chodzi o dążenie do wyrównania płci, chociaż tak naprawdę nadal kobiety musiały mierzyć się z przeciwnościami, jakie stawiało im życie oraz od lat przyjęte obyczaje. Rolą kobiety było wychowywanie potomstwa i opieka nad ogniskiem domowym, jednak spoza ten schemat matki-polki czasami wychodziły nieprzeciętne, wyjątkowe jednostki, niezapomniane postacie w barwnej, a przy tym boleśnie krótkiej historii II RP.

11 listopada 1918 roku narodziło się nowe państwo, ze starych zgliszczy, z różnorodnych łat, uprzednio rozdartych między zaborców, niepewne własnej pozycji wobec innych, niepewne własnego bezpieczeństwa, kruche jeszcze i słabe, ale z nadziejami na przyszłość. II Rzeczpospolita to może nie najlepszy okres w dziejach Polski, ale nie da się ukryć, że był to czas niezwykły, płodny artystycznie, pełen zmian i dobrych perspektyw. W książce Jerzego Chociłowskiego „Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” autor przedstawia nam sylwetki kobiet żyjących w czasach międzywojennych. Trzydzieści rozdziałów poświęconym trzydziestu naprawdę wyjątkowym paniom, które dzięki swoim czynom, pasji, bądź osiągnięciom trwale wpisały się na kartach historii.

Tym, co na pierwszy rzut oka zwraca uwagę czytelnika to na pewno różnorodność, wybór autora jest znakomity i wielostronny. Zaczynając od tego, że niektóre z tych nazwisk są nam już faktycznie dobrze znane, takie panie jak Maria Skłodowska-Curie czy Kazimiera Iłłakowiczówna to postacie rozpoznawalne, ale już takie nazwiska jak Krystyna Krahelska czy Lucyna Messal są już nam raczej obce. Mamy w tym doborowym gronie przedstawicielki sztuki, nauki, aktorki, śpiewaczki, bohaterki wojenne, wpływowe kobiety, które cieszyły się dużym uznaniem lub wręcz uwielbieniem wśród współczesnych, mamy także osoby, których losy były w miarę szczęśliwe, wiodły ogólnie spokojne życie, ale są też takie, których smutne dzieje wzruszają do łez. Sądzę, że o każdej można by napisać oddzielną powieść, ponieważ ich doświadczenia były tak bogate, a przeżyte chwile tak ciekawe i inspirujące, że starczyłoby na te trzydzieści głównych wątków.


Autor z wiedzą i wsparciem całkiem bogatej bibliografii w przystępny sposób w każdym rozdziale pisze o innej kobiecie – są podstawowe informacje o jej życiu, dokonaniach, gdzieniegdzie okraszone cytatami, krótkimi anegdotami, ale też faktami. Wszystko to podane w takiej formie, że całość odbiera się zaskakująco dobrze jak na coś w rodzaju krótkich notek biograficznych. Książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na inspirujące i poruszające historie bohaterek, ale także z uwagi na styl Chociłowskiego, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, na jakich wydarzeniach położyć większy akcent, by w rezultacie mocniej przyciągnąć uwagę czytelnika.

„Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” to na pewno gratka dla każdego miłośnika okresu międzywojennego, pełna informacji, ciekawostek niezapomnianych kobiecych postaci — różnorodnych, wyjątkowych, wspaniałych.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat

1 komentarz :

  1. Bardzo dobrze mi się ją czytało, poznałam kilka naprawdę ciekawych postaci. :)

    OdpowiedzUsuń