14 lutego

14 lutego

113. Najpiękniejsze nieszczęśliwe historie miłosne


Dzisiejsza data zainspirowała mnie do napisania tego postu, chociaż święto zakochanych jest mi raczej obce i obojętne, to sądzę, że jest to dobra okazja , by porozmawiać o miłości w książkach.Temat ten przewija się przez miliony tytułów, jest maglowany tam i z powrotem na różne sposoby i w różnych aspektach, ale musicie się ze mną zgodzić, że miłość, która najbardziej chwyta nas za serce to afekt z gruntu nieszczęśliwy i niespełniony. Uczucie , które z góry skazane jest na porażkę, z różnych powodów, przykuwa największą uwagę czytelnika i samo w sobie budzi spore emocje. 

Przygotowałam więc mój własny, jak zwykle bardzo subiektywny ranking najpiękniejszych, ale nieszczęśliwych historii miłosnych. Ciekawa jestem Waszego zdania, więc jeśli sami macie swoje typy to podajcie je w komentarzach. Chętnie je poznam. Starałam się by zestawienie to było w miarę zróżnicowane i stanowiło pewien niewielki przekrój przez epoki, ale jednak nie kryję tutaj mojej fascynacji dziełami klasyki literatury - są to przecież powieści, które dzięki właśnie tym niezapomnianym historiom trwale zapisały się w dziejach.

Jeśli więc ich nie znacie uważajcie na spoilery, mogą się pojawić przy omawianych postaciach.

1. Louis i Claudia 
 W Kronikach wampirów Anne Rice miłość między wampirami nie ma aspektów fizycznych, jest odbierana inaczej niż u ludzi i dzięki temu na miłość Louisa i Claudii patrzymy w inny sposób.Louis został przemieniony w wampira jako dorosły mężczyzna,  Claudia natomiast, na wieki zamknięta jest w ciele dziecka - pomimo tego, że lata upływają, jej świadomość staje się kobieca, ona nadal wygląda jak dziewczynka.Oboje są dla siebie towarzyszami, przyjaciółmi, tworzą też w pewnym sensie rodzinę, razem z diabolicznym Lestatem, jednak związek między nimi od początku skazany był na tragiczny koniec w promieniach słońca.

2. Cathy i Heathcliff
Emily Bronte stworzyła piękną, ale niezwykle bolesną i poruszającą powieść.Swoich bohaterów naznaczyła uczuciem nieśmiertelnym i nienasyconym. Między Cathy i Heathcliffem była miłość na skraju obłędu i nienawiści, surowa i niezmienna jak wrzosowiska, po których wędrowali.To nie mogło skończyć się happy endem.Można nawet odnieść wrażenie, że oni nawzajem się zniszczyli, ich silne charaktery, zazdrość i chęć zemsty doprowadziły do rozstania i wpłynęły na kolejne pokolenie. Dopiero po śmierci mogli zaznać ukojenia i spokoju.

3.Romeo i Julia
"Romeo i Julia" William Shakespeare
Najsłynniejsza para kochanków, stworzeni przez angielskiego dramaturga, Romeo i Julia, to postacie doskonale znane, a ich tragiczna historia stała się inspiracją dla wielu kolejnych dzieł literackich.Młodzi ludzie,wbrew rodzinie zapałali do siebie miłością, która doprowadziła ich do śmierci.Nie mogąc żyć ze sobą, nie chcieli żyć wcale.

4.Scarlett i Rhett
Piękna i rozkapryszona Scarlett, przez lata zakochana w Ashley'u, którego nie mogła zdobyć, nie dostrzegała uczucia, którym obdarzał ją mąż, Rhett. Ten z kolei, pomimo swej miłości, nie okazywał jej w sposób oczywisty.Był zawsze wspierający i oddany, ale z drugiej strony ironiczny i zdystansowany. Wydawać by się mogło, że są dla siebie stworzeni, ale ranili się wzajemnie, przez co historia tej pary jest tak fascynująca i kończy się w sposób, który pomimo smutnego, bolesnego charakteru, daje nadzieję, bo w końcu jutro też jest nowy dzień i nowe możliwości.

5. Tristan i Izolda
"Dzieje Tristana i Izoldy" Joseph Bedier
Zainspirowany legendą celtycką utwór Bediera opowiada o walecznym rycerzu Tristanie i o irlandzkiej księżniczce Izoldzie, żonie króla Marka.Uczucie między nimi powstało na skutek wypicia przez nich mikstury miłosnej, sympatia wybuchła wbrew rozsądkowi i powinnościom, los zgotował im tragiczny koniec.Po śmierci pochowano ich obok siebie, a z grobu Tristana wyrósł głóg, który połączył go z grobem ukochanej Izoldy.

6. Gatsby i Daisy
Gatsby zrobił oszałamiającą karierę, jego american dream spełnił się całkowicie, zdobył olbrzymią fortunę i wielkie wpływy, jak się jednak okazuje wszystko to zrobił dla ukochanej kobiety, by go dostrzegła, by pomimo tego, ze związała się z innym mężczyzną, kolejny raz oddała mu serce.Dla tej miłości był też w stanie z całego bogactwa zrezygnować.Był prawdziwym idealistą i marzycielem.Przeciwieństwem jego jest słodka, ale wyrachowana i okrutna Daisy, która zamiast prawdziwej miłości wybiera związek ze zdradzającym ją notorycznie mężem, tylko dla stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego.

7.Irene i Soames
W całym zestawieniu (przynajmniej do tej pory) jest to dość nietypowa para, ponieważ małżeństwo to tylko z jednej strony okazywało miłość, a raczej chęć posiadania. Soames Forsyte w pewien sposób bardzo kochał swoją żonę, Irene, ale uczucie to miało formę złotej klatki.Piękna Irene była wdzięcznym dodatkiem do jego kolekcji i znakomitą ozdobą życia, kiedy jednak zapragnęła uwolnić się, nie mogąc znieść ciężaru nieszczęśliwego związku, Soames,okazał swe prawdziwe oblicze posiadacza. Mimo wszystko mam dla niego litość i dostrzegam jego ogromne przywiązanie, które przetrwało lata, nawet gdy obydwoje stworzyli relacje z innymi.

8. "Fred" i Holy
Anonimowy narrator i Holy poznają się jako sąsiedzi w jednym z nowojorskich apartamentów, dziewczyna nazywa swojego nowego znajomego "Fred", ale w powieści nie jest nam dane poznać jego prawdziwe imię.Ich początkowa przyjaźń przeradza się w fascynację, "Fred" jest niezwykle zaabsorbowany dziewczyną, jednak ona, utrzymanka bogatych mężczyzn, nie jest w stanie stworzyć normalnego związku. Jej filozofią jest przekonanie, że dopiero to, co straci, staje się jej cenne i bliskie.

9.Kostia i Ida
Powieść gruzińskiej pisarki obfituje w wiele związków, które można by było nazwać mianem tragicznych i nieszczęśliwych, jednak to losy Kostii i Idy wydały mi się najbardziej przejmujące. Kostia, który rozpoczynał karierę w radzieckiej armii związał się z kobietą niezwykłą i wyjątkową, ale starszą od niego i w dodatku  Żydówką.Jednak to ona zdecydowała się go opuścić, i ta strata naznaczyła jego życie, a miłość do Idy kładła się głębokim cieniem na jego dalszych relacjach z kobietami i całym jego życiu.

10.Wokulski i Izabela
"Lalka" Bolesław Prus
Jestem ogromną fanką tej powieści, naprawdę.Urzekająca jest w niej smutna historia Wokulskiego i jego uczucia do niewdzięcznej panny Izabeli.Miłość spotkała Stanisława Wokulskiego, właściciela sklepów i byłego subiekta, dość późno, jednak okazała się uczuciem bardzo silnym wbrew zdrowemu rozsądkowi. Zakochał się on bowiem w niewrażliwej na jego względy pięknej Izabeli Łęckiej, pochodzącej z arystokratycznej rodziny.Panna ta za nic miała jego starania, zwodziła go i dręczyła, więc kiedy nasz główny bohater w końcu dostrzega jej grę, jego rozczarowanie ma tragiczne skutki.

4 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe i pomysłowe zestawienie. Właśnie, miłość to nie tylko lukrowany obrazek, całusy i serduszka. Często to też ciężka praca, smutek i łzy. Ja sama wolę te historie w książkach, które niekoniecznie kończą się szczęśliwie :) Kiedy jest w nich za dużo miłości i szczęścia, wydaje mi się to nieco sztuczne. Ja od siebie dorzucilabym jeszcze Tomasza Judyma i Joanne Podborska z "Ludzi bezdomnych". Wiem, że to lektura, ale ich historia bardzo utkwila mi w pamięci i mam z niej sentyment. Szkoda trochę, że to wszystko się tak skończyło...
  "Wichrowe wzgórza" pasują do tej kategorii idealnie. Historia Catherine i Heatcliffa bardzo mnie poruszyła i na długo pozostanie mi w pamięci :)
  Pozdrawiam cieplutko
  Weronika z bloga
  cosdoprzeczytania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Stąd znam tylko pary lekturowe, co trochę mnie smuci- koniecznie muszę przeczytać niektóre z tych książek.
  Ech, Tristan i Izolda, szczerze ich nienawidziłam. Może to przez inne czasy, po prostu odczuwam uczucie między nimi za bardzo... sztuczne? przesadzone?
  Za "Lalkę" biorę się dzisiaj i mam nadzieję, że mi się spodoba. :)
  Pozdrawiam!
  http://sunny-snowflake.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli nie tylko ja lubię "Lalkę", jak dobrze to wiedzieć!;) Swoją drogą, w tym roku Znak bierze się za nowe wydanie tej powieści, mam nadzieję, że będzie piękne. Bo chciałabym mieć w końcu własny egzemplarz;)
  Rhett i Scarlett - ehh, to też była niezwykle ciekawa historia. Niektóre lektury zostają w nas na długo.

  OdpowiedzUsuń