07 stycznia

07 stycznia

98. Podsumowanie 2016 - 10 najlepszych powieści + bonus


I ja pokusiłam się o małe, czytelnicze podsumowanie minionego roku, chociaż niestety, nie będzie ono pełne,ponieważ blog prowadzę od marca, od tego też czasu spisuję książki, które udało mi się przeczytać, wcześniej jakoś nie miałam w zwyczaju tego robić.
Przez to też w poniższym zestawieniu są powieści, które zrecenzowałam od marca, wybrałam te, po których upływ czasu nie zatarł wrażenia, które zostaną ze mną jeszcze na długo i prawdopodobnie przeczytam je kolejny raz z tą samą przyjemnością. Jest to moja własna, subiektywna lista, bez klasyków, które nie mają sobie równych i książek które poznałam już wcześniej. Godne polecenia, najlepsze z 2016 roku!
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tych powieściach to zapraszam Was do przeczytania recenzji :)

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" Leslye Walton
Absolutnie wyjątkowa, magiczna powieść, która od pierwszego zdania zawładnęła moim czytelniczym sercem.Piękna, ale smutna historia pewnej wyjątkowej dziewczyny, która przyszła na świat ze skrzydłami, i jej osobliwej rodziny, zderzenie tego, co niezwykłe i wyjątkowe z brutalnością i odrzuceniem.

"Ósme życie" Nino Haratischwili TOM 1 TOM 2
Cudowna saga rodzinna, której losy nierozerwanie łączą się z tragicznymi chwilami w historii Europy, podróż do Gruzji i poznanie jej mieszkańców na przykładzie rodziny Jaszi. Nad wszystkim rozpływa się aromat czekolady, obietnicy szczęścia, który jednak ostatecznie przynosi zgubę.

"Hubal" Jacek Komuda
Powieść historyczna o postaci nietuzinkowej, do dnia dzisiejszego niejednoznacznie ocenianej.Autor jednak stworzył książkę tak wciągającą i wiernie oddającą realia, że mnie historia Hubala absolutnie porwała.

"Maniusia Marynia Maria" Maria Stępkowska-Szwed
Przepełnione nostalgią wspomnienia z życia autorki, znakomicie zarysowany duch dawno minionych lat.Najlepsze scenariusze to te, które napisało życie, przez co książka jest naprawdę wartościową, godną polecenia lekturą.

"Sukienka w kolorze nocnego nieba" Karen Foxlee
Wywarła na mnie ogromne wrażenie, które nie zatarło się pod wpływem czasu, przepełniona bólem, ale też dająca iskierkę nadziei, znakomita powieść australijskiej pisarki o sukience uszytej z marzeń i pragnień i dziewczynie, która ją nosiła.

"Siedem minut po północy" Patrick Ness
Po tej lekturze niełatwo jest opanować wzruszenie.Mocny przekaz w prostej i krótkiej formie.Dodatkowym atutem powieści były dla mnie absolutnie zjawiskowe ilustracje Jima Kay'a, które znakomicie oddają klimat.Jak dla mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, niezależnie od wieku czy preferencji czytelniczych.

"Clovis LaFay" Anna Lange
Udany debiut pisarski Anny Lange to dla mnie ciekawa powieść fantasy osadzona w wiktoriańskim Londynie.Ogromne wrażenie wywarł na mnie przedstawiony świat magiczny, który pięknie wkomponował się w mgliste, tajemnicze otoczenie i realia epoki.

"Piknik pod Wiszącą Skałą" Joan Lindsay
Pod pozorem normalności, sztywnych form i konwenansów kryje się okrucieństwo i zło. Straszna zbrodnia oraz jej skutki, okryte tajemnicą do samego końca, sprawiają, że można mnożyć przypuszczenia i spekulacje na temat tego, co wydarzyło się podczas pamiętnego pikniku pod Wiszącą Skałą.

"Księga wieszczb" Erika Swyler
Pełna magii saga rodzinna z niezwykłym, cyrkowym światem, syrenami i szaleńczą próbą ocalenia wspomnień i śladów po bliskich, którzy odeszli.Fantastyczny debiut i historia, która ogromnie mnie zaciekawiła dzięki swojej oryginalności.

"Szóstka Wron" Leigh Bardugo
Wspaniała i porywająca książka, której akcja osadzona jest w niezwykłym świecie pełnym magii, złoczyńców i różnorodnych spisków. Mnie porwała i uwiodła, a bohaterowie to świetnie wykreowane postacie, których nie da się nie lubić.


"Margo" Tarryn Fisher
Chociaż książka premierę ma w 2017 roku, jednak przeczytana jeszcze w 2016.Wywarła na mnie ogromne wrażenie - oryginalny koncept, mocna, poruszająca, na pewno długo jeszcze o niej nie zapomnę.

Tak oto prezentuje się moje zestawienie - dajcie znać jakie książki najbardziej spodobały się Wam w minionym roku i czy poznaliście te z mojej listy?

Poza tym życzę Wam żeby rok 2017 obfitował w same dobre lektury i żeby starczyło Wam czasu żeby je spokojnie wszystkie przeczytać :)

4 komentarze :

 1. Nie miałam okazji przeczytać żadnej z wymienionych przez ciebie książek, jednak mam wielką chrapkę na książki Bardugo i "Siedem minut po północy". Mam nadzieję, że uda mi się je przeczytać w tym roku i również życzę ci zaczytanego ;)

  Pozdrawiam cieplutko ^^
  Książki bez tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej z nich - ale koniecznie musze się pokusić o przeczytanie choć kilku z Twojego zestawienia - dodam sobie je na półkę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Margo" chyba będzie moją ulubioną książką 2017 roku! :) Jedyna, którą czytałam z Twojej listy. W planach natomiast mam jeszcze pierwszą pozycję oraz "Siedem minut po północy" :)

  OdpowiedzUsuń