25 stycznia

25 stycznia

105. Przedpremierowo "Księga snów" Nina George

"Księga snów"
Nina George
tłumaczenie: Mateusz Borowski
432 strony
Wydawnictwo Otwarte
Premiera: 1 lutego 2017 r.


Fabuła

Henri jest reporterem wojennym, postanawia jednak zmienić swoje życie, które wiódł w ciągłym zagrożeniu, ale bez zobowiązań i bez przywiązywania się do miejsc i ludzi.Wyrusza na umówione spotkanie ze swoim trzynastoletnim synem, którego do tej pory nie poznał.Po drodze jest świadkiem jak mała dziewczynka wpada do rzeki, bez namysłu rzuca się by ją ratować.Niestety ulega groźnemu wypadkowi i trafia do szpitala, gdzie spędza tygodnie w śpiączce.

Recenzja

Śpiączka to stan głębokiej, długotrwałej utraty przytomności, podczas którego chory nie reaguje na żadne bodźce. Wywołana chorobą lub wypadkiem jest stanem zawieszenia między śmiercią a przytomnością.Nina George w swojej najnowszej powieści "Księga snów" w sposób niezwykle delikatny i wzruszający omawia ten temat, nie tylko z punktu widzenia samego chorego, ale także jego najbliższych.Mamy możliwość lawirowania między światami, niezwykle misternie ze sobą splecionymi, gdzie nic nie jest przypadkowe, a detale mają wiele głębszych znaczeń.

Główny bohater, Henri, będąc w śpiączce dryfuje między tym, co w jego życiu się wydarzyło, a tym, co mogło się wydarzyć, gdyby nie pewne decyzje, drobne, krótkie zdania wygłaszane w zwrotnych momentach jego życia.Jest ojcem trzynastoletniego Sama, którego nie widział ani razu w swoim życiu - czy gdyby zdecydował się za wszelką cenę zostać z jego matką spełniłby się w roli ojca?Czy może byłby szczęśliwy  z jedyną kobietą, jaką kiedykolwiek kochał, gdyby tylko odważył się powiedzieć jej prawdę?
Różne wersje jego własnego życia przewijają się w myślach nieskończoną ilość razy, tymczasem on sam przykuty jest do szpitalnego łóżka, niezdolny poruszyć się, samodzielnie oddychać czy odezwać.A może gdzieś między tymi wymiarami jest szansa, by mógł sam sobie wybaczyć, by zrozumieć? Stan, w którym się znajduje jest niezwykle przejmujący, w końcu, gdy zrozumiał, że potrzebuje w życiu stabilizacji, gdy chce nawiązać kontakt z osobami, które do tej pory trzymał na dystans, właśnie wtedy zdarza się to, co nagłe, nieprzewidziane, dramatyczne.Potrzeba bliskości staje się ogromna, gdy on, leżąc na szpitalnym łóżku czuje się jak za grubą szybą, zza której nikt go nie słyszy.

Jego najbliżsi czyli syn, Sam, i ukochana, którą kiedyś porzucił, Eddie, pragną tylko jednego, łączy ich marzenie by Henri powrócił do nich, wszelkimi sposobami podejmują walkę o to, by dotrzeć do jego świadomości, by w jakikolwiek sposób dać mu znać, że są blisko i czekają na jego powrót. Sam jest niezwykle wrażliwym i inteligentnym chłopcem, dodatkowo posiada zdolność dostrzegania ludzkich emocji, wyczuwania ich.To chłopiec, który staje się młodym mężczyzną - obarczony niezwykłą umiejętnością i intelektem, dorasta znacznie szybciej, a dramatyczne wydarzenia wymuszają na nim podejmowanie decyzji o szczególnej wadze.Eddie zaś, która do tej pory nie pogodziła się ze śmiercią swojego ojca, musi przygotować się na to, że być może przyjdzie jej pożegnać drugą, najważniejszą osobę w swoim życiu.Czas pokaże czy jest zdolna do tego, by poświęcić siebie, każdą chwilę swego życia, by zaopiekować się osobą, którą kocha, ale także kimś, kto jej miłość brutalnie odrzucił, i kto nie reaguje na żadne czułe słowo, delikatny dotyk...

Nina George stworzyła przejmujący obraz wielowymiarowych światów, zagubienia, zarówno po jednej stronie świadomości, jak i po drugiej. Niczym tysiące drzwi, które mogą poprowadzić do różnych historii. Powieść jest niezwykła pod wieloma względami, porusza ważne i niełatwe tematy, potrafi je przekazać w sposób absolutnie subtelny, nie emanując przy tym nadmiernymi emocjami, chociaż fabuła na pewno może poruszyć niejedno czytelnicze serce."Księga snów" to piękna, napisana rewelacyjnie książka o miłości, oddaniu, o stracie, jaka może spotkać każdego z nas.Ogromne wrażenie robią tutaj detale, wydaje się, że nic nie jest przypadkowe, a przeplatanie się światów jest ukazane w mistrzowski sposób, one gdzieś łączą się ze sobą, między snami a świadomością.

Ocena: 4/5

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Otwarte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz