14 stycznia

14 stycznia

102.Dlaczego warto czytać powieści Jane Austen?

powieści jane austen

Jane Austen jest uznawana za matkę powieści brytyjskiej i jedną z najważniejszych kobiet w literaturze światowej. Takie jej powieści jak "Duma i uprzedzenie" czy "Rozważna i romantyczna" należą do zaszczytnego grona klasyków, którymi zaczytują się osoby na całym świecie, niezależnie od wieku.

Jane była córką anglikańskiego pastora, całe życie pozostała niezamężna (chociaż raz proponowano jej małżeństwo), a w czasach, gdy kobiety były ogromnie zależne od mężczyzn, jej wybór mógł budzić pewne kontrowersje.W dodatku postanowiła pisać powieści - gatunek, który dopiero "raczkował", był nieco bagatelizowany i traktowany trochę z dystansem.

Tak się składa, że w tym roku wypada dwusetna rocznica śmierci owej nietuzinkowej postaci, autorki wspaniałych, poczytnych książek, z tej też okazji rok 2017 został ogłoszony rokiem Jane Austen.

Gdybym miała zdecydować, którą z jej powieści lubię najbardziej to naprawdę miałabym kłopot z wyborem - sądzę, że spośród jej trzech, najważniejszych dzieł zarówno "Dumę i uprzedzenie", "Rozważną i romantyczną" oraz "Perswazje" darzę podobnym uczuciem i cienię mniej więcej po równo. 

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że miłośników Jane Austen do sięgnięcia po jej powieści nie trzeba nakłaniać, dla tych jednak, którzy jeszcze się ociągają z poznaniem jej twórczości przygotowałam 5 powodów, dla których warto przeczytać coś z jej dorobku.


1. Romans, ale nie tylko.
Głównym tematem powieści Jane Austen jest, oczywiście, miłość, co klasyfikuje jej dzieła jako klasyki romansu, jednakże obok najważniejszego, romantycznego wątku można znaleźć różne, ciekawe tematy, poruszane przez autorkę, które w piękny sposób wzbogacają urocze, miłosne historyki, nadają im głębszego wymiaru.To wspaniały, wnikliwy, ironiczny obraz tamtych czasów, obyczajowości i standardów zachowań.Momentami bardzo uszczypliwy, przez co nieprzesłodzony, zabawny, ale nie pozbawiony uroku romans, w którym delikatnie pobrzmiewają nuty powieści psychologicznej czy obyczajowej to znakomita rozrywka i rewelacyjny kawał literatury.

2. Klasyka
Klasykę dobrze jest znać - to prawda znana od bardzo dawna.Podobnie jak w przypadku wielu innych utworów, które weszły do kanonu literatury, dzieła Jane Austen stały się pierwowzorem i inspiracją do powstania kolejnych utworów.Jej echa pobrzmiewają do dzisiaj, we współczesnych dziełach, a sama Austen nie bez przyczyny została nazwana matką powieści angielskiej.Przykładem takiego wpływu jest chociażby "Dziennik Bridget Jones", gdzie nawiązań do "Dumy i uprzedzenia" jest całkiem sporo.

3. Pan Darcy (ale nie tylko)
Dystyngowany, ale nieco zbyt dumny, pan Darcy to jedna z najważniejszych postaci stworzonych przez Austen, gentleman w każdym calu, wręcz idealny, do którego wzdycha niemal każda czytelniczka "Dumy i uprzedzenia". Za nim jednak pojawia się jeszcze kilka męskich postaci, które równie łatwo potrafią uwieść niewieście serca. Wśród nich trzeba wymienić romantycznego pułkownika Brandona, nieśmiałego Edwarda czy też oddanego kapitana Wentwortha. Wspaniałe charaktery, których portrety Austen przedstawiła w taki sposób, że można zapałać do nich ogromną sympatią, jeśli nie szczerym afektem.

4. Postacie żeńskie
Oczywiście głównymi bohaterkami dzieł Austen są kobiety - te na pierwszym planie może niekoniecznie powalają na kolana swoją urodą i wdziękiem, ale posiadają rozum i wiedzą jak z niego korzystać, są spostrzegawcze, błyskotliwe.Dalej mamy ciekawą różnorodność, niekiedy postacie komiczne, odrobinę przerysowane, które ciekawie obrazują ówczesna obyczajowość, dodają do fabuły nieco komizmu.W pierwszym szeregu mamy rezolutną Lizzie, dobroduszną Jane, skromną Anne, która stawia szczęście i oczekiwania innych ponad swoje, jest także rozważną Elinor i romantyczną Marianne. Osobiście uwielbiam matkę Lizzie i Jane z "Dumy i uprzedzenia", panią Bennet, która jest absolutnie fantastyczna, głupiutka i zabawna, sceny z jej udziałem są po prostu niezapomniane.

5. Styl Austen
Na kartach książek Austen rzuca się w oczy jej wybitny zmysł obserwacji, zaś do swego otoczenia podchodzi z pewną ironią, opisując niezwykle trafnie i zabawnie scenki z życia ziemiańskiej szlachty.Wtedy głównym celem każdej kobiety było dobrze wyjść za mąż - dawało jej to poczucie bezpieczeństwa i możliwość godnego życia poza domem rodzinnym.Nic dziwnego, że panny z dobrych domów były kształcone w jednym kierunku - by oczarować i usidlić odpowiedniego gentlemana.Jane Austen opisuje to w swoich książkach wnikliwie, ale też ze sporą dozą wdzięku i humoru, wątki miłosne buduje w tak ciekawy i uroczy sposób, że po tylu latach od ich publikacji oczarowuje kolejne pokolenia czytelników na całym świecie.

10 komentarzy :

 1. Zawsze byłam na bakier z prozą Austen, nigdy mnie do niej nie ciągnęło, bo uważałam ja za romantyczne bzdurki. Teraz, po wielu latach moje nastawienie się zmienia. I pewnie w końcu skuszę się na jej powieści:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieści Austen są niebanalne i mają swój urok, radzę spróbować się zapoznać z jej prozą, może to zaowocować dłuższą znajomością ;)

   Usuń
 2. Mnie nie trzeba przekonywać do Austen - czytam jej powieści odkąd pamiętam i ciągle do nich wracam :D
  Perswazje to mój absolutny ulubieniec.
  Pozdrawiam :)
  moonybookishcorner.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Również uwielbiam "Perswazje", chociaż według mnie są trochę niesłusznie niedoceniane :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Okładki nie widzę, ale wydaje mi się, że jesteś posiadaczką tych ślicznych nowych wydań... Dawno temu pierwszy raz czytałam jej powieści i o ile nigdy nie przepadałam za książkami o miłości, to staroświeckie ujęcie Austen z tym brytyjskim, deszczowym klimacikiem z miejsca mnie urzekło. Jak i różne adaptacje filmowe. Inny świat...:)
  Uśmiechy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wydania ze Świata Książki, są przepiękne :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Ach, muszę teraz którąś przeczytać :) Przekonałaś mnie :) I w końcu to rok Jane Austen!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pan Darcy <3
  Hm, może w końcu w tym roku przeczytam "Jane Austen i jej racjonalne romanse" - książkę, która już dawno czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń