13 stycznia

13 stycznia

101. "Mój Paryż" Alessandra Mattanza


"Mój Paryż.
Słynni paryżanie opowiadają o swoim mieście"
Alessandra Mattanza
 tłumaczenie:Jacek Sikora
257 stron
National Geographic
2016 r.


Paryż, jedyne takie miasto, które w piękny sposób łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, spaja ze sobą różnorodne narodowości, przy czym pozostaje niezmiennie piękne, przesycone niepowtarzalnym klimatem. W książce „Mój Paryż”, Aleksandra  Mattanza przybliża czytelnikom tą wspaniałą metropolię w sposób dość nietypowy dla wszystkich przewodników turystycznych. Widzimy ją oczyma ludzi jej słynnych mieszkańców, którzy na stronach książki dzielą się swoimi opowieściami o życiu w tym pięknym mieście.

Aleksandra Mattanza to urodzona we Włoszech pisarka, felietonistka i scenarzystka, wydała również kilka innych tego typu przewodników turystycznych, w tym zbliżony stylistycznie „Mój Nowy York. Słynni nowojorczycy opowiadają o swoim mieście”. Redaguje i współpracuje  z wieloma wydawnictwami.

Muszę przyznać, że „Mój Paryż” jest zupełnie inny niż dotąd mi poznane przewodniki czy poradniki turystyczne. Przede wszystkim ze względu na osoby, które w tej książce się wypowiadają – mamy tutaj między innymi Jane Birkin, Elie Saab,Jean-Pierre Jeunet, Philippe Conticini, Jean-Jacques Annaud i wielu innych, czyli zbiór ciekawych, ale różnorodnych osobistości, ludzi związanych z kulturą, sztuką, aktorów, reżyserów, szefów kuchni, projektantów mody. Opowiadają o miejscach w Paryżu, które są im szczególnie bliskie, czy to ze względów osobistych, czy też z uwagi na karierę. Ich wypowiedzi dopełniają informacje samej Aleksandry Mattenzy, krótkie charakterystyki, noty biograficzne, które pozwalają na przybliżenie nam owych sylwetek. Myślę, że wybór tych postaci jest dość ciekawy, dla nas może niezbyt oczywisty, ponieważ wiele nazwisk jest nieznanych w Polsce, jednak są to osoby, które w pewien sposób odcisnęły gdzieś swoje piętno na Paryżu, których życie mocno związane jest z tym miastem, a ich twórczość przesiąknięta jest paryskim duchem.

Mocnym atutem ksiązki jest oprawa wizualna, jest to piękne wydanie, w twardej oprawie, w środku zaś można znaleźć wiele przepięknych zdjęć, które mogą zachwycić. Wiele tu barw, mocnych kolorów, ale również są te bardziej stonowane, spokojne, również czarno-białe. Można zobaczyć cudowne, paryskie widoki, takie najbardziej oczywiste, jak wieża Eiffla czy Łuk Triumfalny, ale jest też dużo wspaniałych, ale niesztampowych ujęć małych, urokliwych uliczek, miejskiego graffitti  czy lokalnych straganów.

Jest to na pewno ksiązka, która spodoba się wszystkim miłośnikom Paryża i Francji, tym, którzy gustują zarówno w pięknych widokach, jak i kulturze i sztuce. Pozycja, która zadowoli każdego, kto w przewodnikach turystycznych szuka czegoś więcej, kto też pragnie poznać to niezwykłe miejsce z innych, czasami zupełnie nieznanych stron. Przy okazji mamy również możliwość poznać słynnych ludzi, bezpośrednio związanych ze stolicą, zakochanych w tym wyjątkowym mieście, jego urokach i niepowtarzalności.


Mówią, że Paryż jest miastem o tysiącu twarzy, ale z jedną duszą, sądzę, że warto poznać chociaż niektóre z jego oblicz, spróbować pojąć ten niezwykle cenny i zachwycający skrawek jego kultury, i pomarzyć by pewnego pięknego dnia zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Ocena: 4/5

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję redakcji Sztukater.pl

2 komentarze :

  1. Bardzo ciekawe :) Dodałam sobie do listy "do przeczytania".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie :) Jeśli lubisz książki o Paryżu to na pewno się Tobie spodoba :)

      Usuń