05 grudnia

05 grudnia

86."Harry Potter i kamień filozoficzny" "Harry Potter i komnata tajemnic" J.K.Rowling

"Harry Potter i kamień filozoficzny"
"Harry Potter i komnata tajemnic"
J.K Rowling
ilustracje: Jim Kay
tłumaczenie: Andrzej Polkowski
246 stron
261 stron
Wydawnictwo Media Rodzina
2015 r.
2016 r.

Fabuła

Harry Potter jako zaledwie niemowlę zostaje sierotą, trafia do najbliższej rodziny, nie zaznaje tam jednak ciepła i miłości, jest dręczony i pomiatany przez swoją ciotkę, wuja i kuzyna, tak przeżywa kilkanaście lat, aż pewnego dnia dowiaduje się, ku swemu ogromnemu zdziwieniu, że jest czarodziejem i to w dodatku naprawdę wyjątkowym. Poznaje nieznany mu dotąd magiczny świat i trafia do szkoły magii i czarodziejstwa, gdzie oprócz zgłębiania tajników sztuki, doświadcza co to przyjaźń, odwaga i lojalność.Jego los jest jednak przesądzony, wkrótce przeznaczenie chłopca zacznie się wypełniać...

Recenzja

Któż nie zna chłopca z okularami i blizną na czole w kształcie błyskawicy?Kto nie słyszał o niezwykłych przygodach Harrego, który niespodziewanie dla siebie samego stał się z dnia na dzień sławnym czarodziejem? Fenomenalna wręcz seria książek o Harry'm Potterze autorstwa J.K.Rowling, przewróciła świat do góry nogami, dodała naszemu życiu magii, której może nie mielibyśmy szansy nigdy zakosztować.

Początek popularności powieści ze świata J.K.Rowling przypada na moje już nieco późniejsze lata, podchodziłam do nich z niejakim dystansem, ale też sporym zaciekawieniem.Wiem, że wiele młodych osób, po lekturze serii zapałało miłością do czytania i uważam, że już za to autorce należą się głębokie ukłony - przez to, co stworzyła rozbudziła w nich wrażliwość i ciekawość.Harry Potter i jego magiczny świat wrócił znów - teraz moi synowie są nim zafascynowani, zachwyceni tym uniwersum niezwykłych czarodziei i fantastycznych stworzeń.


Zdaję sobie sprawę, że recenzji i nawiązań do serii Rowling jest cała masa, ale chciałabym z Wami podzielić się swoją opinią na temat jednego z najpiękniejszych wydań - z ilustracjami Jima Kay'a, prawdziwa gratka dla fanów, znakomita zachęta, dla tych, którzy dopiero odkrywają Harrego Pottera i perełka na bibliotecznej półce.Książki wydane zostały przez Madia Rodzinę, w większym formacie , w twardej oprawie z obwolutą, natomiast obrazujące fabułę rysunki Kay'a to prawdziwe arcydzieła, klimatyczne, dopracowane, wspaniale oddające atmosferę, miejscami mroczne, groźne, gdzie indziej zabawne lub urokliwe, prawdziwa ozdoba znakomitej książki. Do tej pory wyszły dwie pierwsze powieści z serii - "Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz "Harry Potter i komnata tajemni", mam nadzieję, że wkrótce przyjdzie nam się cieszyć kolejnymi tomami.

Mamy tutaj przekrój różnorodnych bohaterów, zarówno tych zwyczajnych, jak i tych zupełnie niestandardowych, jedni, od razu wzbudzają naszą sympatię, inni złoszczą nas swoim zachowaniem, są też tacy, co do których mamy wątpliwości czy są bardziej po tej dobrej stronie, czy po złej i to jest właśnie wspaniałe u Rowling, każde zachowanie ma tu swoją przyczynę, działanie bohaterów, takie, a nie inne, jest podyktowane ich charakterem jak i minionymi przeżyciami.Widać jak wpływają na siebie, rozwijają się, jakie są ich postawy wobec tego, co przynosi im los.Niektórzy są zabawni, inni się wymądrzają, są tacy, którzy zaskakują.

Tym, co najbardziej przyciąga do książek o Harrym Potterze jest oczywiście świat czarodziei - poznajemy go stopniowo, po części z głównym bohaterem, który sam próbuje jak najszybciej zaznajomić się ze swoją nową rzeczywistością. Opisy przygotowań do szkoły czy pobytu w Hogwarcie wciągają i dają pewne pojęcie o realiach i zasadach panujących w tym świecie, ale z lektury dalszych części wiadomo, że jeszcze wiele ciekawych rzeczy jest do odkrycia - kolejne intrygujące fakty, ważne miejsca czy wydarzenia.

Wydaje mi się, że chociaż treść książki skierowana jest do młodszych czytelników to na pewno mogą po nią sięgnąć starsi odbiorcy, trzeba tylko umieć cieszyć się tym, co stworzyła wyobraźnia autorki, z ciekawością dziecka poznawać intrygujące miejsca i niezwykłe stworzenia, otworzyć się na tą magię i razem z Harrym spojrzeć na otaczająca nas rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, gdzie okazuje się, że obok naszego zwykłego, mugolskiego życia toczy się inne, baśniowe i wspaniałe, ale nie pozbawione zła, mroku i lęku.


Ocena: 5/5

1 komentarz :

  1. Raczej nie przepadam za wydaniami ilustrowanymi, więc nie sięgnę. Cykl ten przeczytałam pierwszy raz na początku tego roku, a zmotywowała mnie do tego czyjaś śmierć. Nie wiem dlaczego, jestem dziwna.
    Pozdrawiam,
    Johamna z booksinshadow.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń