12 października

12 października

73. "Herezja" Arkadiusz Rączka

"Herezja"
Arkadiusz Rączka

567 stron
Wydawnictwo TOTEM Publisher
2016 r.

Fabuła

Roger, syn właściciela zamku Cabarez w tragicznych okolicznościach traci matkę.Za życia sprzyjała ona katarom, potępianym przez kościół katolicki. Na skutek odmiennych poglądów, Roger opuszcza swojego ojca, znane mu dotąd dworskie życie i postanawia przyłączyć się do zakonu templariuszy. Rozpoczyna się jego tułaczka, pełna rycerskich przygód, duchowych wątpliwości i poszukiwaniu mitycznego Świętego Graala.

Recenzja

Powieść Arkadiusz Rączki pod tytułem "Herezja" opisywana jako "średniowieczna powieść drogi" to wielowątkowa historia dążenia do Świętego Graala, którą można potraktować jak najbardziej metaforycznie. To z pewnością pierwsza taka książka, jaką przeczytałam, nie miałam też dotąd przyjemności poznać stylu Arkadiusza Rączki, muszę przyznać, że historia wciągnęła mnie z łatwością, chociaż nie należy ona do gatunku lekkich i przyjemnych.

Wszyscy słyszeli (lub usłyszą) o Świętym Graalu czyli mistycznym przedmiocie tak szeroko i wdzięcznie opiewanym w eposach rycerskich, w różnego rodzaju podaniach i przypowieściach. Magiczny ów obiekt ma także wymiar symboliczny, może być tylko znakiem najwznioślejszych ideałów i dążenia do doskonałości, do łączności z Bogiem.Arkadiusz Rączka wplata motyw Graala w powieść "Herezja" jako właśnie taki symbol, ideę.

Co może pociągać czytelników to na pewno średniowiecze przedstawione na kartkach powieści za pomocą "sztandarowych" motywów tej epoki.Mamy tu więc rycerstwo, mamy trubadurów, zamki, wyprawy do Jerozolimy i tajemniczych Templariuszy. Wszystko to opisane językiem kwiecistym, bogatym, który zmyślnie wizualizuje nam tamte czasy w taki sposób, że łatwo można odnaleźć się  opisywanej rzeczywistości. Zaprasza nas do zupełnie innego świata, który jawi się nam w wyobrażeniach o rycerskim życiu czy dworskich intrygach.

Bohaterowie powieści są znakomicie oddani - ich losy przeplatają się, uzupełniają, łączą ze sobą, każdy z nich tak naprawdę dąży do odnalezienia mistycznego Graala,  każdy  na swój sposób i z różnych powodów, dla każdego też Graal ma inną formę. Ich duchowa droga jest centralnym punktem historii, towarzyszymy im  od zamków Langwedocji po syryjskie twierdze i warownie, od dworskich romansów po historyczne bitwy i potyczki, w których dowodzą męstwa i waleczności. Wszystko to na tle podziałów religijnych, kształtowania się nauk kościoła katolickiego i jego poszczególnych odłamów, zwłaszcza katarów, którzy ledwo tolerowani, często byli potępiani i gnębieni.

"Herezja" to kawał naprawdę dobrej prozy popartej rzetelną wiedzą historyczną, wyczerpujące przypisy i wyjaśnienia, znakomicie oddane fakty i wydarzenia to coś co zadowoli nawet najbardziej wybrednego fana powieści historycznych. Objaśnienia pozwolą ze zrozumieniem chłonąć tą książkę, przy elementach filozofii i dążeniu do prawdy i własnej świadomości religijnej.

Polecam więc taką literaturę każdemu, kto oczekuje więcej niż samej przyjemności czytania i zgłębiania fabuły wysnutej przez autora. "Herezja" spodoba się wymagającemu czytelnikowi, który lubi doszukiwać się między słowami przeróżnych przesłań, myśli rzuconych przez pisarza, nakłoni do namysłu, refleksji. Przy czym nie znudzi, a porwie w wyjątkową przygodę spod znaku miecza i lutni, zagwarantuje ciekawą i barwną historię.
Ocena: 4/51 komentarz :

  1. Bardzo zaciekawiła mnie ta powieść. Przeczytam z przyjemnością. ;-)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń