27 lipca

27 lipca

50. "Mademoiselle Chanel" C.W. Gortner

"Mademoiselle Chanel"
C.W. Gortner
588 stron
Wydawnictwo Między Słowami
2015 r.Fabuła

W wieku 6 lat do sierocińca Aubazine, prowadzonego przez siostry zakonne, trafia Gabrielle Chanel.Spędza tam kolejne lata swojego życia, jako młoda dziewczyna dostaje się pod opiekę swojej ciotki, zdobywa doświadczenie jako krawcowa. Wkrótce okazuje się, że jej silny charakter, upór i determinacja doprowadzą ją do osiągnięcia wielu sukcesów.

Recenzja

Powieść C.W. Gortnera opowiadająca o życiu jednej z najsłynniejszych postaci kobiecych, znakomitej projektantki, Coco Chanel, to fascynujący obraz tego kim była ta niezwykła kobieta.

Zmierzyć się z tematem opowiedzenia kolei życia słynnej projektantki, wokół której wyrosło wiele mitów, plotek czy tajemnic, na pewno nie jest łatwym zadaniem.Próba ukazania człowieka-legendy jako osobę z krwi i kości, z całym arsenałem zalet i przywar, opisując sukcesy jak i porażki, może zakończyć się zwykłym niepowodzeniem i marną namiastką tego, co czytelnik oczekuje. "Mademoiselle Chanel" jest jednak znakomitym przykładem powieści biograficznej, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością i łatwo można dać się porwać biegowi wydarzeń.

Narratorem jest tutaj sama Coco Chanel i wydaje mi się, że autor doskonale oddał jej charakter, myśli czy uczucia.Mogę sobie tylko wyobrazić, że tak naprawdę było, że istotnie te rozmowy czy  sytuacje miały miejsce w rzeczywistości, że intencje, którymi kierowała się ta nieprzeciętna kobieta były szczere i jak najbardziej prawdziwe.

Mademoiselle to kobieta, którą niewątpliwie można podziwiać i nie trzeba być przy tym osobą, która interesuje się modą - istota geniuszu Chanel tkwi w tym, że wychodziła ona poza ramy mody czy projektowania ubrań, to czego dokonała, sprzedając swoje stroje to przecież olbrzymi postęp w postrzeganiu przez kobiety kwintesencji swojej kobiecości.Nie miały już być przystrojonymi od stóp do głów, manekinami ze ściśniętym gorsetem, miały się stać pewnymi siebie kobietami, których strój miał podkreślać osobowość, nie przeszkadzać w wykonywaniu ruchów, pozostawić swobodę i świadomość tego, że świat się zmienia, a wraz z nim zmienia się ich rola w społeczeństwie.

Doskonale oddany jest też świat wokół Coco - szalone zmiany, które dokonywały się w tamtym czasie, ludzie, którzy mieli wpływ na jej życie, charakter tych postaci, ujęty pobocznie, ale równie przekonująco, co w przypadku pierwszoplanowej postaci. Całość składa się na ciekawe świadectwo tych lat, które przeminęły, naznaczonych tragicznymi wojnami i konfliktami, ale również olbrzymimi zmianami kulturowo-obyczajowymi.

Szczerze polecam Wam "Mademoiselle Chanel", dla mnie książka jest wiernym portretem wyjątkowej osoby, ale również jest to fascynująca powieść, którą czyta się z ciekawością, poznając świat, który tak bardzo odmienił rzeczywistość kolejnych pokoleń oraz pozostawił trwałe piętno w historii ludzkości.

Ocena: 4/5

4 komentarze :

 1. Osoba Coco Chanel od dawna mnie intryguje. Chciałabym poznać jej historię i osiągnięcia-właśnie znalazłam do tego idealną książkę! Dziękuję! Bardzo dobra recenzja, przyjemnie się czytało, a co najważniejsze zachęciłaś mnie do jej przeczytania. Pozdrawiam!
  bookmania46.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że książka spodoba Ci się tak samo jak mnie :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Uwielbiam biografie, a tak rzadko je czytam :( Ale sobie postanowiłam, że w swoim domu będę miała więcej biografii niż innych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytam biografie od czasu do czasu, życzę Ci ogromnej biblioteki w domu :)

   Usuń