22 lipca

22 lipca

48. "W górach przeklętych.Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów" Bartłomiej Grzegorz Sala

"W górach przeklętych.
Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów"
Bartłomiej Grzegorz Sala
270 stron
Wydawnictwo BOSZ
2016 r.


Fabuła

Bartłomiej Grzegorz Sala podjął się spisania pocztu wampirów pochodzących z Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Półwyspu Bałkańskiego. Opisuje prawie 30 historii, począwszy od średniowiecza po lata międzywojenne, przeróżnych przypadków wampiryzmu, które przetrwały we wspomnieniach, podaniach, przekazach historycznych oraz w literaturze.

Recenzja

Mogę szczerze powiedzieć, że zakochałam się w tej książce od pierwszego spojrzenia, wystarczyło mi zobaczyć okładkę i kilka ilustracji bym zapałała żarliwą i nieposkromioną chęcią jej posiadania. Ponieważ istotnie przy tym wydaniu napisać o książce, a nie nawiązać do tego jak ona się prezentuje to straszne uchybienie. Każdy, kto ceni sobie (oprócz treści, rzecz jasna) nietuzinkowy, zwracający uwagę wygląd i staranną publikację, będzie chciał być posiadaczem tego cudeńka.

Twarda oprawa w ciemnych, ponurych kolorach to jedno, ale w środku kryją się takie perełki, że żal nie zagłębić się w lekturę.Szata graficzna jest dosyć prosta, bardzo nowoczesna, a ilustracje autorstwa Justyny Sokołowskiej wyglądają w niej po protu zabójczo, całość utrzymana jest w tonach: czerń, szarość,brąz z wybijającymi się gdzieniegdzie, niepokojącymi czerwonymi akcentami.Jestem tym naprawdę urzeczona.

Mimo to nie samym wyglądem należy się kierować oceniając tą książkę i dla mnie jest ona znakomitą pozycją.Sam pomysł by opisać tak szczegółowo, a zarazem z fascynacją i zamiłowaniem do folkloru, przeróżne przypadki rzekomego występowania wampirów, nieumarłych żywiących się ludzką krwią, jest szalenie intrygujący.Okazuje się, że do naszych czasów przetrwało wiele legend, przekazów historycznych, które mówiły o tych istotach, zabarwiając ludowe wierzenia w dramatyczne, mroczne historie. Bartłomiej Sala przedstawia je wszystkie w przystępny, ciekawy sposób, wtajemniczając czytelnika w kulturę ludową oraz liczne dzieła literackie czy filmowe.

Postacie przytoczone przez autora to zarówno bardzo popularne sylwetki krwiopijców takie jak hrabia Dracula, lord Ruthven czy Elżbieta Batory, obok nich mamy losy wampira z Mykonos lub Fillinion, można zauważyć jak mit wampiryczny ewoluował, jak dodawano do niego nowe wątki, przekształcano go i przedstawiano w przeróżny sposób. Macie tutaj przekrój wampirzych postaci, a wszystko to zamknięte w ramach niewielkiego dość obszaru geograficznego.

Autor uzupełnia te opowieści, pokrótce tłumacząc również tło historyczne i realia, co bardzo wzbogaca lekturę i pozwala lepiej zrozumieć dane terytorium czy państwo. Zarzuca nas różnymi ciekawostkami ze świata filmu czy popkultury, dzięki czemu możemy zasięgnąć głębiej jeśli interesujemy się opisywanym tematem. Dla mnie osobiście najbardziej interesujące były dzieje hrabiego Draculi, jak i grafa Orloka, którego postać była wzorowana na poprzedniku, a to za sprawą takich filmów jak "Bram Stoker's Dracula" czy "Nosferatu.Symfonia grozy" czyli dwóch według mnie najlepszych filmów o krwiopijcach, jakie kiedykolwiek zostały wyreżyserowane.Miło było spotkać się z tymi ekranizacjami również w tej książce i utwierdzić się w zachwytach dla tych dzieł kinematografii.

Ocena: 4/5

8 komentarzy :

 1. Eh, szkoda, że ta książka nie wyszła jakieś 2 lata temu, kiedy pisałam jeszcze pracę magisterską, na pewno by się przydała! A tak, to musiałam szukać po rozrzuconych źródłach :) Ilustracje obłędne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałaś mieć intrygujący temat pracy magisterskiej - bardzo jestem ciekawa :)

   Usuń
 2. Co za świetny pomysł! Muszę jej poszukać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się,że ta powieść nie jest dla mnie.:/ Jakoś nie czuję,że powinnam ją przeczytać. ;) Ale kiedyś może zmienię zdanie. ;)
  Pozdrawiam! ;*
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka raczej nie jest powieścią, bardziej zbiorem informacji, ale polecam :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń