18 lipca

18 lipca

46. Typ Klasyczny #7 "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Bronte

"Dziwne losy Jane Eyre"
Charlotte Bronte
tłumaczenie: Teresa Świderska
557 stron
Oxford EducationalFabuła

Jane Eyre zostaje zatrudniona jako guwernantka w posiadłości pana Rochestera, Thornfield Hall.Dziewczyna nie miała łatwego życia, chociaż pochodziła z dobrego, bogatego rodu jako sierota trafiła do szkoły-przytułku dla dziewczynek takich jak ona.Dorastała w trudnych warunkach , pozbawiona ciepła rodzinnego i miłości, dlatego chętnie porzuca dawne życie i rozpoczyna swoją pracę w Thornfield Hall.Okazuje się jednak, że zarówno posiadłość jak i jej właściciel kryją w sobie tajemnicę, która staje na drodze do szczęścia Jane.

Recenzja

"Dziwne losy Jane Eyre" czy jak kto woli "Jane Eyre.Autobiografia" to znakomita powieść jednej z utalentowanych sióstr Bronte, Charlotte. I tak jak  kocham "Wichrowe Wzgórza" napisane przez Emily, to niemalże tym samym zachwytem darzę tę książkę, również powracam do niej co jakiś czas by ponownie spotkać się z mieszkańcami posępnego, tajemniczego Thornfield Hall.

Ten absolutny klasyk literatury angielskiej to wspaniała, pełna emocji opowieść o losach niezwykle ciekawej bohaterki - narratorem jest tutaj sama Jane, więc mamy bezpośredni wgląd w jej uczucia i myśli.Muszę przyznać, że nie zawsze odpowiada mi ta forma, okazuje się, że łatwo może mnie taka postać zirytować, a postępowanie wysuniętej na pierwszy plan osoby budzi czasami moje sprzeczne uczucia.Tutaj jednak jest inaczej - Jane Eyre uwielbiam, nie jest chodzącym ideałem, jest postrzegana jako nieładne, zamknięte w sobie dziewczę, jednak ma w sobie wiele hartu ducha, jest inteligentna i nosi w sobie pewien rodzaj nostalgii czy smutku, który może intrygować.Jej emocje są szczere, nie ma w niej zakłamania czy wyrafinowania, stawia potrzeby innych ponad swoje, a własne przekonania i moralność ponad pragnienie szczęścia i miłości.

Wspaniałą postacią jest też sam pan Rochester, również nie należący do osób niezwykle atrakcyjnych, posiada cechy charakteru, które przyciągają inne kobiety - jest stanowczy, męski, odważny, na swój sposób wielkoduszny, chociaż nie pozbawiony jest wad.Jego sekret ciąży nad nim niczym klątwa, naznacza jego osobę i dalsze koleje losu pewnego rodzaju dramatyzmem, co zdecydowanie sprzyja sympatii do niego. Uczucie łączące go z panną Eyre jest silne i gwałtowne, podkreśla jego charakter, ale pobudza go również do tego by postępować lepiej, wzbogaca go i uszlachetnia.

"Dziwne losy Jane Eyre" to, rzecz jasna, przede wszystkim powieść o miłości, nie jest to jednak ckliwy romans, mdły i bezbarwny, zdecydowanie nie jest to ten typ.To wspaniała książka, cudownie dramatyczna, przesycona tajemnicą, wspaniałą, wiktoriańską atmosferą w nieco mrocznym klimacie dzięki posępnej siedzibie Thornfield Hall, po której snują się duchy niechcianej przeszłości.Mamy tutaj idealnie wpisujące się w tajemniczy ton opisy przyrody - dzikiej, surowej, ale nie pozbawionej drapieżnego uroku. Autorka zgrabnie opisuje nam zarówno samą historię, jak i scenerię, będącą idealnym tłem do rozgrywanych zdarzeń.

Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po powieść Charlotte Bronte to pora nadrobić zaległości, może się okazać, że książka będzie dla Was jedną z najważniejszych w życiu.

Ocena: 5/5

4 komentarze :

 1. Tę książkę naprawdę uwielbiam, dzięki niej pokochałam klasykę. Dzięki Twojej recenzji mam ochotę sobie odświeżyć tę pozycję. :) Z pewnością będę powracać do tej powieści nie raz, klimat tej książki mnie oczarował!
  Pozdrawiam, Nat z natalie-and-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, wspaniała książka z niezwykłym klimatem :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Na razie nie przeczytam tej książki.Literaturę klasyczną czytam rzadko.Boję się,że nie jestem jeszcze dojrzała do tego typu powieści.Mimo to,mam na półce parę pozycji Jane Austen i jedną Emily Bronte. ;)

  OdpowiedzUsuń