09 maja

09 maja

25. Typ Klasyczny # 4 "Morderstwo w Orient Expressie" Agata Christie

"Morderstwo w Orient Expressie"
Agata Christie
tłumaczenie: Marta Kisiel-Małecka
262 strony
Wydawnictwo Dolnośląskie
Grupa wydawnicza Publicat S.A.
2015 r.Fabuła

Detektyw Hercules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej, którą prowadził w Syrii, wraca przez Europę do Anglii. Podczas podróży Orient Expressem, w wagonie, w którym jedzie Poirot dochodzi do morderstwa - ofiarą jest starszy Amerykanin, który skrywał swoją prawdziwą tożsamość. Pociąg utyka w zaspie, pasażerowie zostają więc tymczasowo w nim uwięzieni, a słynny detektyw stara się rozwiązać zagadkę zabójstwa, co okazuje się być niełatwym zadaniem, zwłaszcza, że inni podróżni również mają wiele do ukrycia.

Recenzja

Agata Christie to absolutnie królowa kryminału, a jedną z jej najsłynniejszych powieści jest "Morderstwo w Orient Expressie", po którą sięgnęłam ostatnio. Zatęskniłam za klasyką gatunku w najlepszym wydaniu, a taka właśnie jest ta książka - to zdecydowanie perełka jeśli chodzi o ten rodzaj literatury, wspaniała, wciągająca, z ciekawą intrygą.
Nie cierpię raczej na przesyt współczesnych powieści kryminalnych, lubię je czytać, niektóre z nich są naprawdę rewelacyjnie napisane, tylko mam wrażenie, że tego typu pisarstwo ma ostatnio za zadanie szokować czytelnika okrucieństwem, krwawymi, wysoce realistycznymi opisami zbrodni, a życie wewnętrzne i zagmatwane losy osób, którzy mają rozwiązywać różnego rodzaju zagadki są czasami równie osobliwe, co przestępców, których ścigają.W książkach Agaty Christie sytuacja wygląda inaczej - mamy tutaj uporządkowany świat, gdzie angielski, flegmatyczny i nieco zdystansowany tryb życia, zostaje naruszony poprzez odkrycie zbrodni, której szczegóły nie zostają ochoczo przytoczone przez autorkę, nie epatuje ona okrutnymi opisami, a skupia się nad tym jak rozwikłać zagadkę, używając dedukcji i intelektu. Wspaniale poprowadzone śledztwo pozwala czytelnikowi na to by sam próbował odkryć prawdę, na końcu powieści jednak i tak następuje zaskoczenie. Całe dochodzenie skupia się na szczegółach, drobnych uwagach w prowadzonej rozmowie, małych elementach, które czasami pozostają niezauważone.
"Morderstwo w Orient Expressie jest przykładem właśnie takiej ciekawej powieści, dodatkowym walorem jest miejsce akcji - pociąg, w którym stykają się przeróżni ludzie, dzielący miedzy sobą niewielką przestrzeń, zamknięci i zmuszeni przebywać w swoim towarzystwie przez pewien czas.Mamy tutaj bogaty wachlarz osobowości, przedstawicieli różnych klas społecznych, postacie niejednoznaczne. Każdy z nich jest podejrzany o zamordowanie współpasażera, ale który z nich tak naprawdę to zrobił?
Jest jeszcze jedna rzecz za którą bardzo cenię Agatę Christie, oprócz świetnie zbudowanej intrygi- są to główni bohaterowie - w tym przypadku jest to Hercules Poirot - obdarzony niezwykłą spostrzegawczością i intelektem, nieco ekscentryczny Belg, którego po prostu nie da się nie lubić, z miejsca czujemy do niego nić sympatii, a poprzez swoje drobne przywary, nienaganne maniery i celny dowcip jest zabawny i czarujący. Doskonale odnajduje się w nowej sytuacji, potrafi znakomicie grać, obserwuje, analizuje, mami swoich rozmówców, prowadzi śledztwo w taki sposób by jak najwięcej się dowiedzieć.
Książka jest ogromnie wciągająca, napisana z przyjemną lekkością pióra i błyskotliwym dowcipem, gwarantuję Wam, że nie spoczniecie dopóki nie przeczytacie do końca, odkrywając tajemnicę morderstwa w Orient Expressie. Tutaj nic nie jest przypadkowe, błędne czy nieprzemyślane, każdy szczegół składa się na logiczną i spójną całość. Dodatkowo jesteśmy uraczeni odrobiną klimatu tamtych czasów, doskonała dawka lat 30. XX wieku - sposobu myślenia ludzi z tamtej epoki, konwenansów i zwyczajów.

Dla kogo?

Zdecydowanie polecam książkę fanom kryminałów, Agaty Christie w szczególności, dla tych, którzy cenią sobie wspaniale zbudowaną historię kryminalną z błyskotliwą, pełną detali fabułą i naprawdę zaskakującym, nietypowym zakończeniem

Ocena: 5/5

Za książkę dziękuję 5 komentarzy :

 1. Agatha Christie to klasa sama w sobie. Jej powieści mają niepowtarzalny klimat, a "Morderstwo w Orient Expressie" należy do tych najlepszych. Moją ulubioną zaś jest "I nie było już nikogo" (dawniej "Dziewięcioro Murzyniątek")

  OdpowiedzUsuń
 2. Agatha <3 moja ulubiona!
  Piękne zdjęcie :) świetny blog! Bardzo przejrzysty :) Recenzja też jest ciekawa, zachęcająca ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze nic od Agaty Christie! :/ Wstyd... Muszę to zmienić.Po Twojej recenzji to koniecznie!
  Pozdrawiam cieplutko! :)
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie....klasyka, a ja jeszcze nie czytałam :/ Do tej pory przeczytałam tylko jedną powieść Agaty Christie - "Zwierciadło pęka w odłamków stos". Chyba czas nadrobić zaległości...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd się przyznać, ale nie znam żadnej książki Agaty Chrisie. Na szczęście ten tytuł chodzi za mną od roku. Mam nadzieję szybko nadrobić klasyczne zaległości :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń