27 kwietnia

27 kwietnia

20. "Ósme życie" Nino Haratischwili

"Ósme życie" tom I
Nino Haratischwili
tłumaczenie: Urszula Poprawska
608 stron
Wydawnictwo Otwarte
2016 r.
Fabuła

"Ósme życie" opowiada historię rodziny słynnego i cenionego na terenie Gruzji i carskiej Rosji fabrykanta czekolady, zwłaszcza jego córek - Anastazji  i Kristine. Stazja marzy o karierze baletnicy, jest niezależna i ma silną osobowość, jednak na drodze do jej marzeń staje uczucie do porucznika, Simona Jasziego, Kristine zaś swoją urodą zachwyca bez wyjątku wszystkich, co doprowadzi do niebezpiecznych i tragicznych następstw. Od początku I wojny światowej, poprzez rewolucję październikową i inne, ważne dla historii Europy wydarzenia, towarzyszymy kolejnym pokoleniom - poznajemy dalszych bohaterów powieści: dzieci Stazji -  Kostię i Kitty. Ich młodość przypada na lata kolejnej, tragicznej wojny i stalinizmu.

Recenzja

Historia Europy jest bolesna i przepełniona wieloma niechlubnymi wydarzeniami. Wszelkiego rodzaju konflikty, dyktatury i niekorzystne dla całej masy ludności ustroje polityczne nie były chyba tak powszechne i niebezpieczne jak w XX wieku. Począwszy od wybuchu I wojny światowej mamy przykłady mnóstwa tragicznych, brzemiennych w ludzkie cierpienie zdarzeń, które na kartach swojej powieści przybliża nam Nino Haratischwili - pisarka o gruzińskich korzeniach, mieszkająca w Niemczech.
To właśnie Gruzja jest głównym tłem losów Stazji i jej rodziny, kraj, który podobnie jak Polska, dręczony był wojną i komunizmem, zdominowany przez Rosję. Autorka wspaniale maluje przed nami obraz tamtych czasów.
Realia i historyczne fakty po mistrzowsku przeplatają się z ludzkimi dramatami, związkami i codziennym życiem - przez cały czas trwania powieści podsuwane są mam aktualne wydarzenia, które nie przysłaniają losów głównych postaci, wręcz przeciwnie - dopełniają je i uzupełniają sagę.
Mimo to tematy poruszane w powieści są ponadczasowe - równie dobrze mogłyby być osadzone w innym miejscu czy czasie -  takie motywy jak więzi rodzinne, miłość i cierpienie są uniwersalne i nie znają granic.
Ogromną zaletą książki jest również sposób w jaki pisarka przedstawia nam bohaterów - każda postać, nawet ta, która znajduje się na dalszym planie jest wielowymiarowa, a jej koleje życia są ciekawe i poruszające, przykładem są tu losy Idy, kochanki Kostii,  tragiczne i intrygujące, mimo tego, że nie zajmują zbyt wielu stron książki, są pobocznym wątkiem powieści.
 Łatwość z jaką Nino Haratischwili snuje wiele tematów jednocześnie jest naprawdę zadziwiająca - przecież "Ósme życie" to epicka, monumentalna powieść, mówiąca o ludzkich dramatach, tragicznych czasami losach, a czyta się ją z przyjemnością, jest wciągająca, urzekająca i barwna, porusza wiele różnorodnych kwestii takich jak potrzeba niezależności i realizacji własnych marzeń, ale też mówi o konieczności wiązania swoich losów z losem drugiego człowieka.
Nad rodziną Stazji stale wisi fatum, przeznaczenie, które może mieć dramatyczne skutki, ale nie sposób go oszukać czy z nim walczyć - obrazuje to właśnie symboliczna filiżanka czekolady, przygotowywana przez potomków fabrykanta. Jej smak jest nieziemski, przynosi euforię, budzi zmysły, lecz jednocześnie każdemu, kto skosztuje tego boskiego napoju, niesie nieszczęście i smutek - taka jest właśnie cena poznania jego smaku.
Od książki naprawdę trudno się oderwać - pochłania czytającego od pierwszych stron, trzyma go mocno do samego końca i pozostawia w stanie zawieszenia - następny tom mówiący o dalszych losach bohaterów ukaże się dopiero jesienią, do tego czasu pozostaje tylko myśleć o tym, co stanie się z postaciami, do których poczuło się sympatię i przywiązanie. To wspaniała, mądra, dająca sporo do myślenia lektura o naszej wspólnej, europejskiej przeszłości, gdzie ludzkie dramaty i namiętności są bliskie każdemu, niezależnie od narodowości, wyznania czy szerzonej ideologii.

Dla kogo?

Książka jest naprawdę znakomita - znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy historycznych wątków, gruzińskich czy rosyjskich tematów, ale również jest dla tych, którzy cenią sobie świetnie napisane, rodzinne sagi z ciekawymi bohaterami. Szczerze polecam!

Ocena: 5/5

Za możliwość  poznania 
"Ósmego życia" Nino Haratischwili 
dziękuję wydawnictwu Otwarte 
- książkę można zamówić w przedsprzedaży tutaj: 


10 komentarzy :

 1. Nie ciągnie mnie do tej książki ;/
  Pozdrawiam,
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie! tak opisałaś książkę, że naprawdę mam ochotę po nią sięgnąć :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Mi się spodobała ogromnie - polecam :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Wydaje się być cudowna. Fascynują mnie rosyjskie tematy, uwielbiam Annę Kareninę i czytałam ją dwa razy, za każdym zachwycając się klimatem powieści. "Ósme życie" odrobinę kojarzy mi się z utworem Tołstoja. Myślę, że zakupię tę książkę, ale zrobię to przed wakacjami, ponieważ pewnie poświęcę jej więcej czasu i najpierw muszę go mieć! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :)Może Ci się spodobać :)

   Usuń
  2. To jest powieść GRUZIŃSKA. Rosja to nie Gruzja!

   Usuń
 4. Skoro polecasz to może w wolnym czasie kupię tą książkę i chętnie przeczytam :)

  http://fit-pasja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę - koniecznie podziel się wrażeniami :)

   Usuń
 5. Uwielbiam powieści okołohistoryczne! Szczególnie, gdy mogą one zainteresować przeszłością, a nie ukrywam, że z chęcią po nią sięgnę, a książka jest dla mnie, po twojej recenzji, absolutnym must have! Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie się cieszę :) Książka powinna Ci się spodobać - polecam :)
   Pozdrawiam

   Usuń