18 kwietnia

18 kwietnia

16. Typ Klasyczny #3 - "Wielki Gatsby" Francis Scott Fitzgerald

"Wielki Gatsby"
Francis Scott Fitzgerald
tłumaczenie: Kazimierz Cap
190 stron
Wydawnictwo Bellona
2013 r.


Fabuła
Nick Carraway przybywa do Nowego Yorku w latach 20. XX wieku, rozpoczyna tam swoje nowe życie, po ukończeniu studiów i walce na froncie I wojny światowej. Postanawia zająć się maklerstwem - wynajmuje mały domek nad zatoką, w pobliżu miasta.Jego sąsiadem jest młody milioner, Jay Gatsby, postać nietuzinkowa, tajemnicza, posiadacz ogromnego majątku, organizator szalonych, barwnych przyjęć w swojej rezydencji. Dokładnie po drugiej stronie zatoki znajduje się posiadłość Buchanonów - kuzynki Nicka, Daisy, oraz jej męża Toma. Znajomość Gatsby'ego z Carrawayem umacnia się, okazuje się też, że Daisy i Jay'a połączyło kiedyś uczucie, które milioner zachował.
Recenzja
Powieść F. S. Fitzgeralda nie znalazła się w kanonie literatury przez przypadek. Jej ugruntowana pozycja jako jednego z najwybitniejszych dzieł amerykańskich jest całkowicie zasłużona - dowodzi tego wspaniały styl w jakim została napisana, delikatnie ocierający się miejscami o liryzm, idealnie oddający ducha epoki, oraz ponadczasowość i głębia przesłania.
Historia ujęła mnie przede wszystkim smutkiem i nostalgią - jeżeli potrafię się wzruszyć przy lekturze to znaczy, że spełniła ona znakomicie swoją rolę - wywołała silne emocje, zmusiła do przemyśleń, długo jeszcze po zakończeniu miałam w sobie obrazy, słowa i dialogi.
"Wielki Gatsby" to, rzecz jasna, opowieść o miłości - uczucie do kobiety jest tym, co kieruje postępowaniem Jay'a Gatsby'ego.Młody Gatsby był ogromnie zmotywowany by osiągnąć sukces i pieniądze - miał predyspozycje by to wszystko zdobyć, urodził się jednak w biednej rodzinie, pomimo chęci nie miał możliwości by się kształcić czy rozwijać swoją karierę. Spotyka na swojej drodze Daisy i pomimo łączącego ich uczucia, jego status społeczny i majątkowy jest tym, co rozłączy ich na pięć lat. W tym czasie ona zostaje żoną i matką, a on, nawiązując niebezpieczne znajomości i prowadząc nieczyste interesy zbija majątek tylko po to by urzeczywistnić swój plan zdobycia jedynej kobiety jaką kochał. Czy mu się to uda? Czy serce Daisy ponownie odwzajemni jego głębokie uczucie?
Powieść Fitzgeralda mówi również o epoce prohibicji, jazzu i prosperity w Ameryce, doskonale oddaje duszny klimat dekadencji, znużenia - atmosfera znieczulenia i zobojętnienia otacza nas od początku historii, przybiera na sile by skumulować się na samym jej zakończeniu. Postacie są tutaj doskonale wykreowane, a najjaśniejszą z nich jest oczywiście tytułowy bohater, który zdecydowanie różni się od towarzystwa, w którym się obraca - zawsze uprzejmy, zdystansowany, tajemniczy, posiada ogromną fortunę, co nie jest dla niego ostatecznym osiągnięciem, swoje plany i marzenia kieruje w inną stronę. Reszta całego towarzystwa, wszyscy ci ludzie należący do nowojorskiej elity są sztuczni, zblazowani, pozbawieni prawdziwych, głębokich uczuć i marzeń - przez to Gatsby wydaje się jeszcze bardziej wartościowy, godny sympatii, ale również postać jego staje się bardziej tragiczna.

Dla kogo?
Na pewno dla miłośników lat 20. XX wieku, amerykańskiego stylu życia, jazzu, klimatu prohibicji, szybkich karier i  rodzących się fortun. Dla wielbicieli klasyki, dla wszystkich, którzy cenią sobie znakomity warsztat pisarski.

Ocena: 5/5

6 komentarzy :

 1. Czuję, że Gatsby nie jest banalną postacią, klimat powieści powinnam szybko polubić. Świetna recenzja! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gatsby może Ci się spodobać - polecam :)
   Dzięki :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Absolutnie jest to pozycja na mojej liście must-read :) Klasyka. Piękny język. Ponadczasowe przesłanie. Takie książki dziś są rzadkością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Vandrer uwielbia Wielkiego Gatsby'ego ale to jedna z tych książek, które ciężko uchwycić w jakieś ramy opisu. W tym świecie trzeba się po prostu zanurzyć.

  OdpowiedzUsuń