08 marca

08 marca

4.Ulubione postacie kobiece

Dzisiaj post trochę  inny niż do tej pory - z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet chciałabym Wam przedstawić wspaniałe, wyjątkowe kobiety. Zagościły w historii literatury nie tylko ze względu na piękne  opowieści, których są bohaterkami, ale przede wszystkim na ich niepospolite charaktery, zarówno zalety jak i ich wady budzą emocje w czytelnikach i nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Wybór takich postaci nie był taki łatwy jak by się mogło wydawać - wybrałam te, które pierwsze, jakby odruchowo, pojawiły się w moich myślach.
Jesteście ciekawi kto to?
A może sami macie taką postać kobiecą, jedyną i niepowtarzalną, o której tutaj nie wspomniałam?


1. Panna Marple - powieści i opowiadania Agathy Christie
Starsza pani, detektyw-amator, postać wielu kryminałów stworzonych przez mistrzynię gatunku, Agathę Christie.Pod schludną starannie ułożoną fryzurą i gustownym kapelusikiem skrywa nietuzinkowy umysł skłonny do przenikliwych analiz i dedukcji godnej samego Herculesa Poirot. Pozornie roztargniona, nieporadna, wielokrotnie rozwiązuje nawet najbardziej skomplikowane sprawy.


2. Katniss Everdeen - trylogia "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins
Główna bohaterka znanej trylogii Suzanne Collins: co prawda jest to zaledwie nastoletnia dziewczyna, jednak mimo młodego wieku musi podejmować niełatwe decyzje.Już od samego początku poznajemy ją jako osobę, na której barkach spoczywa los całej rodziny - młodszej siostry i matki.Jest też skłonna do największych poświęceń, niezwykle waleczna, doskonale radzi sobie z olbrzymią presją i odpowiedzialnością.

3. Elizabeth Bennet - "Duma i uprzedzenie" Jane Austen
Moja zdecydowana faworytka :)
Jane Austen w swoich powieściach stworzyła prawdziwy wachlarz kobiecych postaci- od trzpiotek, kokietek, panienek wyraźnie pozbawionych inteligencji, po te, które łaskawie obdarzyła poczuciem humoru, wyróżniające się różnymi, pozytywnymi cechami - taka jest właśnie Elizabeth Bennet. Mało która postać kobieca budzi taką sympatię od samego początku.Nie bez znaczenia jest również fakt, że to wybranka serca pana Idealnego czyli Darcy'ego. 
4. Scarlett O'Hara  - "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell
Niezwykła postać, tak barwna i niejednoznaczna, że czytając "Przeminęło z wiatrem" mamy ochotę czasami nią mocno potrząsnąć, starając się przywrócić  jej zdrowy rozsądek, a czasem szepczemy pod nosem z podziwem: "Chciałabym być taka jak ona".Wyjątkowo twardy charakter i niesamowita życiowa zaradność pozwoliły jej na dokonanie wielu niełatwych rzeczy, które mogły przerosnąć możliwości niejednego mężczyzny, a co dopiero damy z południa, przyzwyczajonej do życia pozbawionego trosk i trudu.


5. Jane Eyre - "Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Bronte
Niepozorna kobieta,  bohaterka powieści Charlotte Bronte to również osoba o silnym charakterze, odważna, mocno trzymająca się swoich zasad, nawet jeśli znaczyłoby to dla niej rezygnację ze szczęścia.Niełatwe życie, brak wsparcia i miłości ze strony najbliższych oraz tragiczne losy nie złamały jej, a jedynie zahartowały ducha, dały podstawy do stworzenia naprawdę wyjątkowej kobiety.2 komentarze :

  1. Czytałam tu tylko ''Igrzyska Śmierci'' i podobnie jak ty uwielbiam Katniss :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy temat i zestawienie:) sama przepadam za Jane Eyre, Scarlett i Elisabeth Bennet, a od siebie mogę dodać moją nr 1, czyli Annę Elliot z "Perswazji" :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń